Rus ruleti mi, Rus ayısı mı, Rus Matruşkası mı?

Rus ruleti mi, Rus ayısı mı, Rus Matruşkası mı?

Rusya’nın Türkmen Tugayını ezmesi kabul edilemez. IŞİD ile mücadele istiyorsa, TSK ile masaya oturur. Mülteci kamplarına yardımı da konuşmalıdır. Rusya’nın Lazkiye’ye yerleştireceği S-400, 480 kilometreden hedefe kilitlenme özelliğinde 400 kilometre yarı çap menzilde hedefi imha ediyor. SS400 füzeleri ile Rusya Suriiye’nin tamamında hava uçuşlarını kontrolüne alacak. Bu yeni füze teknolojisi 56 kilometre irtifa ile balistik füzeleri de vurabiliyor.

El Nusra’nın Türkmen dağında ne işi vardı? IŞİD’ten Nisan 2015’de ayrılan ve Suriyeli cihatçılardan oluşan bu grubun Katar’ın oyuncağı olduğunu geçtiğimiz Nisan’dan beri El Cezire itiraf etti. Erdoğan ise El Nusracı takılarak 2011’den beri bu karlı işten epey haracını almıştır. IŞİD’in giydiği elbisenin dikimevinden, elindeki silaha, eğitimine kadar yapacak çok gazetecilik var, uluslararası güvenlik sorunu haline gelen Erdoğan, elbette sinirli.

Rusya’da yapı fuarına giden 60 Türk işadamını 10 günlüğüne toplama kampına yolluyorlarmış. Ruslar çıldırmış. Peki neden Rusya ile düşmanız?! Rus ayısının onuru kırıldı özür bekliyor. Kanada’da ölümcül kutup ayısı ve Greezel Bear var; ayıdan kurtulmanın tek yolu ölü numarası yapmaktır. Erdoğan bu seferde kurtulur mu?

Rusların Türk turizmine sağladığı gelir 2015’de 10 milyar dolardı. Bu gelirin yok olması ile Erdoğanseverler, başta abim, belki uyanmaya başlar. Belgeli 17 ve 25 Aralık soruşturması hukuk anayasa yok edilerek kapatıldı. Konya silah fabrikasından selefilere silah taşındığı bilinen gerçek. Neden MİT’in gizli taşıdığı anlaşılamadı. Rusların belgeleri Erdoğan’ı ulusal güvenlik sorunu da yapabilir.

Erdoğan hodri meydan belgeleri gösterin diyor ama belgelerin olduğunu da biliyor. Almanları susturdu, lakin Ruslar pek susacağa benzemiyorlar. Bakalım ayılık veya kabadayılık uluslararası siyasette ne getirecek? İç siyasette oy getirdiğine şüphe yok! Dış siyasette ise, bu bir yıkımdır.

PYD Lideri Salih Müslim, Türk pasaportu taşıyor. MİT, PYD’ye oynadı ve pek çok Kürt lideri Bedo başta olmak üzere öldürdüler maalesef. Gladyo emriydi sanıırm. Bölgedeki pek çok Sünni aşiret IŞİD ve El Nusra’ya destek veriyor. Amerikan işgali altında 2003’den beri ağır ezilen Sünni Baas eliti, askeri ve istihbaratı IŞİD içinde Selefilerle savaşın anomali çocuğunu yine kolonici güçlerle beraber zorla doğurttular. Herkesin ayrı bir DAEŞ’i var. Herkes konuşuyor, kimse temizlemek istemiyor bu pisliği! IŞİD bir terör markası haline neden ve kimler tarafından getirildi? Böylesine kirli ve kötü niyetli bir projeye evet diyen Erdoğan’ın ardından giden aklını peynir ekmekle yemiştir. Peki, koskaca Genelkurmay ve TSK, tabi ki ÖKK birimleri neden Erdoğan’a gözyumdular? Nereye kadar?

TSK, Karadeniz’deki uçuşlarını olası bir misillemeye karşı durdurdu. Rus uçağını eğer NATO birimleri düşürdüyse, durum çok daha ciddi demektir. Yoksa Putin, bu yüzden mi doğruyu söyleyin diye üsteliyor. Vallahi Türkmenlere silah gitmedi diyen Tuğrul Türkeş, AKP’li olup bakanlık koltuğunu da kapınca görülmemiş hızda MİT Tırları dönüşü yaptı. Gazeteci yazar Can Dündar hapse, bu fırfırılar makama! Eğer savcılar MİT Tırlarını durdurmamış olsaydı, Dünya Erdoğan’a değil, bugün topyekün Türkiye’ye yüklenecekti. Savcılar ülkemizin itibarını kurtardı. Utanamadan Erdoğan yeni anayasa yapalım beraberce demiş. Sanki anayasa ve hukuk tanıyormuş gibi. Hiç utanma yok.

Erdoğan’ı zor durumda bırakacak bu belgeleri Rusya daha sonra mı masaya koyacak? Elinde böyle belgeler yok mu? Tanıdığım Ruslar belgesiz konuşmazlar. Koz veya şantaj unsuru olarak kullanıp hasıraltı ederlerse, Suriye’de istedikleri tavizi Erdoğan’dan kopardılar demektir. Rus “AYI” formatı içindeki herşeyi kusan Rusya’nın elinde başka belgeler yok mu? Var. MİT içindeki muhbirlerinden başka belgeler almadı mı? Aldı.

Putin, Rus “AYI”sı formatında tepkiler vererek, akılcı siyasetten uzaklaştı. Sadece S-400 füzeleri “MATRUŞKA” ihtimalini akla getiriyor. Herkes Putin’in ve Erdoğan’ın korkunç servetlerini yolsuzlukla elde ettiğini bilir ama milliyetçi duruşlarına hem destek hem de oy verir. Muhalif her sese karşı Erdoğan ve Davudoğlu’nun versiyonu olan Putin ve Medvedev’in söylemleri ve tepkileri aşağı yukarı aynı görünüyor.

Hava alanlarında işadamlarına keyfi trajikomik cezalar kesildi. Devlet ihaleleri askıya alındı. Küçük çaplı cadı avının sinyali verildi! Vatandaşlarını geri çağıran Rusya, Türkiye ziyaretleri konusunda da uyardı. Türk mallarına dolaylı boykot ve kötüleme beyanları yapıldı. Vizesi olduğu halde Pasaport işlemlerinde keyfi muamele yaptı Rusya. Benim yiğen Selçuk gibi Rusla evli ve çocuğu olanlar ne yapacaklar? Zor bir durum…

Rusya, Türk firmalarını incelemeye aldı. İkamet tezkeresi ve çalışma vizesini durdurdu. Gümrükteki işlemleri askıya aldı. Kriz büyüyor. Erdoğan ve oğlunun parayı nasıl sıfırladıkları kasedi yayınlandı. Berat Albayrak’ın IŞİD petrolleriyle ilgisini yayınladı. Yalan da değildi. Rus medyasında Putin endeksli haberler gırla gidiyor ve Rus milliyetçiliğini köpürttüler. Başkanlık ve tek medya düzeninde işte böyle oluyor. Sivil toplum ve özgür medya olmayınca toplum haberleri tek elden algı ve psikolojik harp düzeninde almak zorunda kalır. Gaza çabuk gelir.

Rus medyası, Rusya’nın karadan havayı kilitli vurabilen S400 füzelerini Esad’a verdiğini ve kumandanın Rus askerinde olduğunu yazdı. Daha verdiğini sanmıyorum. SS300 füzelerini ise İran üzerinden verme anlaşması yaptı.
Rus Dışişleri bakanı Sergey Lavrov soğuk kanlı bir üslubu tercih etti. Başbakan Medvedev ise Putin’e yakın bir duruş sergiledi! Neden? Ayı mı, Matruşka mı? Putin’in ilk açıklamalarına bakalım! 1-Bizi sırtımızdan hançerledi 2-Teröre destek veren ülke Türkiye dedi resmen! Sizce hangisi? Ayı değil mi? Peki, rulet ve matruşka nedir?

Erdoğan hata üstüne hata yapıyor. IŞİD olayında Suudileri ve Katar’ı ‘ rat out’ henüz yapmadı, SATMADI, ama yapacak. Tükenişten başka birşey değildir ve sonu gelenler kendini kurtarmak için herkesi satar. Putin, Erdoğan ile Rus ruleti oynuyor. Kendi kafasına sıkıyor ama en sonunda muhatabının intihar edeceği kurşunu kafasına sıktıracaktır. Muhakemat kabiliyetini psikolojik olarak yitiren muhatap artık tek mermisi olan silahı şakağına dayayarak, tetiği çekecek hale gelir! Matruşka’da yeni sorunun çözülmesi için rükudan secdeye doğru Rusya adım adım yürür. En son “TAMAM MI?” – “DEVAM MI?” kıvamına getirilir. Zira Rusya matruşkası açıldıkça içinden yeni bir oyuncak daha çıkmaya devam eder. Putin, Erdoğan’ın zayıf damarını buldu, sinirlendirecek ve Pandora’nın kutusu açılacaktır. Derin devletin Erdoğan’ı kirlettiği kesin, sonuna kadar savunmayacakları da kesin bilgi…

Matruşka’da her sorunu çözerken aslında bir sonraki evreye geçer. Muhatap her aşamada yeni bir sorunla yüz yüze gelir. Rusya aptal değildir, kurnaz bir ayıdır, rakibini boğarak öldürür. Önce kucaklar, pençesi sersemletir, ağırlığıyla üstüne oturdu mu ezilirsin. IŞİD’e silahları, MİT, Erdoğan, Prens Bender bin Sultan, Yasin El Kadı üzerinden satan Rusya, Sırbistan, Eski Doğu Almanya’daki mafyasını ve Libya’yı da kullandı. Esenboğa’dan MİT tırlarına yüklenen silahlar THY ile Rusya’dan geliyordu. Kaynak mı lazım? Tonlarca haber ve makale var. Belgeli.

Rusya, önce avının çevresine adeta örümcek gibi ağ örer, sonra kendisinden medet istemesini bekler. IŞİD olayı da bunun bir örneği oldu. Rusya uzun soluklu hedeflerinde ise “MATRUŞKA” ve “RUS RULETİ” formatını tercih eder. Bunu PostSovyet uzmanı gazeteciler ve akademisyenler belki anlarlar.

Rusya Ağustos 2015 ambargo kararının devam etmesine yine “AYI” formatında tepki göstererek, Akdeniz’den uçak ile Hazar’dan füze sevk etti! Rusya’nın Gürcistan ve Ukrayna tepkileri yine “AYI” stratejisiyle oldu. Devlet aklından ziyade kabadayı tavrıyla bu iki ülkeye saldırdı. Rusya kızgın olduğunda hadiselere çabuk tepki verir. Zira Rus milletinde “AYI” karakteri vardır. Rus tarihi bunun örnekleriyle doludur. Rusya’nın düşürülen uçak karşısındaki tavrı ne olacak? İki ihtimal var: AYI mı? MATRUŞKA + RUS RULETİ mi oynayacak? Veya her ikisini de!

CIA köstebeği Snowden’in belgeleri doğruysa, orada Erdoğan ile ilgili çok vahim iddialar da var. IŞİD günahına batan Erdoğan ve AKP ile aynı çatı altında bulunmak Niagara Falls’dan atlayıp intihar etmekten farksızdır. Kimi bedeller ödese de, Hizmet Hareketi’nin, AKP Yönetimi’yle yollarını ayırmasının hikmetleri zamanla daha iyi anlaşılacaktır. Erdoğan’ın büyük yalanlarına Türk toplumu alıştı, kazanda yavaş yavaş kaynayan kurbağa gibi pişiyor ama yabancılar bunu pek yutacağa benzemiyor. Putin canlı yayında… ” Rus uçaklarını tanımadık sözü büyük bir yalandır. Özür dileyip dilememeleri konusu ise kendilerinin bileceği iştir” dedi. Biz Erdoğan’ın hiç özür dilememe ve hatasını kabul etmemesini artık kanıksadık.

Ancak Erdoğan’ın yalanlarını Fransa’da ortaya çıkardı. Eskimolar da biliyor, bir tek Akkoyunlar ne dese inanma modundalar. Fransa Baskani F. Hollande: ‘Suriye’deki IŞİD’e Türkiye’den tırlar dolusu yardımlar gittiğini biliyoruz ve bu tırlarin takipçisi olacağız’ dedi. Bizde takip edenler hapse giriyor veya benin gibi hacklenip susturulmaya çalışılıyor. Good Luck!

IŞİD, El Nusra, AŞİH üzerinden Erdoğan rejiminin sağladığı rant neden devlet sırrı? Kaçak petrol rantı kimde? Egemen devletsin, diğer müttefiklerin gibi tüm dünyaya deklare ederek silah göndermek yerine neden gizli gönderiyorsun? Kafa kesen, insanlarımızı katleden IŞİD ile mücadeleye yanaşmayan Erdoğan ve AKP, Manisa’da öğrencilere burs için börek yapan tertemiz başörtülü hayırsever bacılarımızı teröre destek iddiasıyla tutuklattı. Neden ve kimin emriyle? Sadece intikam olamaz bu. İslam düşmanları ağırlıklı Gladyo emri olmasın sakın!

Gazetecilik yapıp MİT tırlarının AŞİH’e taşıdığı silahların videosunu yayınlayan medya patronu Akın İpek ve Bugün gazetesini kayyim bahanesiyle gasp etti Erdoğan. Gazetecilk yapıp IŞİD, El Nusra ve AŞİH’e MİT tırları ile silah yollayan RTE’yi deşifre eden Can Dündar ve Erdem Gül ağır bedel ödedi ve tutuklandı Erdoğan ve Perinçek salvolu danışıklı dövüşü bir senaryo mu? Plan aşikar.. Fuat Avni zaten önceden deşifre etmişti bu uçak düşürme olayını! Rus Uçağını Perinçek’e yakın olduğu söylenen Havacı Abidin düşürmüş diye yazıyor medya. Erdoğan’ı neden Perinçek savunuyor, niye hala mağdur bu eli, boyu Uzun Adam?

Ruslar, Türkiye’de rüşvet, haraç, komisyon çarkının nasıl işlediğini iyi bilir. Mavi Akım’da yüzde 5 idi haraç, şimdi yüzde 20’lerde geziyor. Erdoğan, Ruslara sus payı olarak 22 milyar dolarlık Akkuyu nükleer anlaşması yaptı. Oysa en pahalı nükleer santral 9 milyar dolar. Bu fark kimlerin cebine, nasıl bir sistemle akıtılacaktı? Rusya’da Erdoğan ve Bilal’in sıfırlama tapeleri yayınlandı. Biraz geç uyanmadınız mı? 22 milyar dolara nükleer santral olamayacağı belliydi! Neden hemen harama parayla tava geldiniz?

Erdoğan, IŞİD’in ardında Esad var komplo teorisi ile milletimizle alay ediyor veya aptal sanıyor. Gladyo işgaline mantıksız bahaneler sallamış! Erdoğan, IŞİD’le petrol ticaretini ve militan yollamayı Esad ve arkasındakiler yapıyor dedi. Ne yapmış Esad, ülkesini Selefilerle mi parçalamış? Kendi ülkesinin petrolünü IŞİD’ten satın almaya çok mu meraklıymış! Bu safsatalara inanacak kaç salak kaldı?

Rusya, Fransa ve Almanya, IŞİD cehennem köpeklerinin yok edilmesinde TSK’ya yardımcı olmalı, karanlık kirli IŞİD tezgahı deşifre edilmelidir. IŞİD cehennem köpeklerini TSK ortadan kaldırırsa İslam dünyasına büyük hizmet etmiş olur, ABD, İsrail ve Büyük Britanya avcunu yalayacaktır. ABD, İsrail ve Büyük Britanya, IŞİD’e tıpkı Suudi Arabistan gibi bir devlet kurduramayacağını anlamalıdır, müslümanları böyle kirletemez, bu kumpasa yeter denilmelidir.

Ruslar sakin olmalı, Türkiyesiz Ortadoğu planlarını rafa kaldırıp, Suriyeli mültecileri vatanlarına döndürmek için TSK ile yakın çalışmalıdır. IŞİD’e bulaşanların yeni Türkiye’de işi yoktur. ABD, İsrail ve Büyük Britanya’ya satılmışların defteri dürülür bu güçler ülkemizi yönetemez. IŞİD’i kuran karanlık şebekenin bu aracın zamanından önce yok edilmesine karşı çıkması normal. Ruslar bu oyuna çomak soktu, herkes anlayacaktır. Kıyamet savaşında ABD, Britanya ve İsrail tarafını seçmeye zorluyor, Rus uçağını büyük ihtimalle bunların Gladyo içindeki adamları düşürdü. Rusya, Avrupa’nın gazını kesip Çin’e satmaya karar verdi ve büyük anlaşmalar yaptı. ‘Türkiye’ye gaz vermezse kendi kaybeder’ boş laflardır.

Türk turizmini son 7 yıldır Rus turistler kurtarıyordu, Ruslar tamamen rezervasyonları iptal etti, büyük bir kriz geliyor. Erdoğan’la bol bol övünün artık. Rusya, Ukrayna’nın gazını kesti, Amerikancı lideri indirip, hapiste tecavüz de ettiler. Türkiye’nin gazını 3 ay keserse ekonomik kriz olur. Almanya’yı ikna etmeye çalışan Fransa IŞİD üzerine AB gücü ile askeri yolla gitmek istiyor. IŞİD kumpasını kurgulayan şebekenin günah keçisi kim olacak? Erdoğan’ın kellesini TSK verecek mi? Ortadoğu’da kıyamet savaşı senaryosunu Gladyo’nun IŞİD aracı üzerinden yazanlar, Türkiye’yi Rusya’dan uzaklaştırmaya çalışıyor. Kim onlar? Hala anlamadınız mı? Ruslar rulet oynarken ayıdır ve Matruşka’yı pek severler. Batılı kolonicilere kukla olursan bir gün çöpe atarlar seni Erdoğan!

Clip to Evernote
2 Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇEVİRİ: Arif Onur Hangişi