FARUK ARSLAN Kimdir?

Faruk Arslan
Faruk Arslan

Toronto Belediyesi’nin Sosyal Planlama Departman’ının Yeni Gelen Kadınlar Merkezi ile ortaklaşa yürüttüğü ‘Kazanım’adlı projede Sosyal Araştırmacı, Sosyoloğdur. Kanada’nın Wilfred Laurier Üniversitesi Social Work Fakültesinde MSW yapmaktadır ve Araştırma görevlisidir. Kısa adı MANA (Media Asembly of North America) olan Kuzey Amerika Medya Birliği başkanıdır.

12 Nisan 1969’de Ankara’da doğdu.  Alanya nüfusuna bağlı olmakla beraber aslen Çorumludur. 3 yıllık GATA Sağlık Astsubay Hazırlama Okulu’ndan 1986’da mezun oldu. Sağlık Astsubay Sınıf Okulu’dan mezun olmaya 3 ay kala 1987’de ayrıldı. Azerbaycan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi. Hazar’ın Statüsü konusunda tez yazarak 1997’de ‘Uluslararası Hukukçu’ ünvanını kazandı. Kanada’da Centennial College’den 2008’de ‘Sosyal Toplumcu’ diplomasıyla mezun oldu. Toronto’da York Üniversitesi’nde Sosyoloji alanında yüksek eğitim gördü ve 2011’de mezun oldu.

Arslan, Karabağ, Çeçenistan ve Abhazya savaşlarını yakından takip etti. Hazar’ın enerji rezervleri ile ilgili yazdığı 3 binden fazla haber ve makale Türk ve yabancı basında yayımlandı. Azerbaycan Zaman Gazetesi’nde muhabirlik, haber müdürlüğü ve köşe yazarlığı yaptı. CHA Azerbaycan temsilciliğini 3 yıl yürüttü. 2 yıl süresince Türkiye’de yayımlanan Zaman gazetesinde Bakü Mektubu adlı köşeyi yazdı. Azerbaycan’da yayımlanan ilk çocuk gazetesi Tomurcuk’un kurucularından oldu. Zaman gazetesinde 2000 yılı sonuna kadar Ankara’da diplomasi, Yurtdışı Baskılar, dış politika ve enerji muhabirliğini yürüttü. 14 ülkede basılan Zaman’lara yönelik özel araştırma dosyaları hazırladı. Türk dünyası özel muhabirliği yaptı.

2000-2001’de Kanada Zaman gazetesi temsiciliği görevini üstlendi, Toronto muhabiri olarak çalıştı. Kanada Türklerinin posta ile dağılan ücretsiz haber dergisi Sunrise’ı kurdu ve bir yıl boyunca editörlüğünü yürüttü. 1998-2004 periyodunda Ali Alperen mahlasıyla sırasıyla Gündüz, Muhalif, Gelecek Gazetesi, Hür Gelecek gazetelerinde köşe yazdı 2008 ile 2011 arası, kendi ismiyle Milli Ocak haber portalında köşe yazısı yazdı. 2004 yılllarında Metafizik Magazin dergisinde yazıları yayınlandı. 2004’den beri Kanada’da beş bin tirajla yayımlanan Canadatürk’te aralıksız olarak, 2006’dan beri Almanya’da yayımlanan Platform dergisinde köşe yazarlığı yapıyor. 2000’den 2006’ya kadar aralıksız her gün makaleler yazarak, sonsaniye.net gibi çeşitli  İnternet medyasında köşe yazılarıyla haberciliğini sürdürdü.

Ergenekon örgütünü tüm yönleriyle 2001’den beri sık sık yazan ve ortaya çıkartan ilk gazetecidir. 2005 yılında yazdığı ‘Vadi’nin Şifresi Çözülüyor’ adlı kitabı, eski Ergenekon’dan yeni Ergenekon’a geçilen süreci deşifre ettiği için Ergenekon çetesi tarafından toplatılmıştır.  Ergenekon’un karakutusu Tuncay Güney’i ilk defa Toronto’da bulan, röportaj ve haberleriyle 2006 ve 2007 yıllarında meşhur eden isimdir. Ölüm kuyuları ve Asit kuyuları olarak bilinen JİTEM kuyuları, Arslan’ın Karakutu Tuncay Güney kitabında verilen bilgiler savcılık tarafından ihbar ve delil kabul edilerek açılmıştır. Halen Mason Bektaşiler kitabı, ABD, İngiltere ve Türkiye’de üniversitelerde doktora tezi konusu olarak incelenmektedir.

Kanada’da Kasım 2000’den beri  Kanada’da ikamet ediyor. Bu süre içinde Türk vatandaşlarının yararlandığı sosyal sorumluluk projelerinde aktif olarak görevler aldı. Sunrise Eğitim Vakfı’nda Kasım 2000’den Ağustos 2003’de kadar Türk toplumunun eğitimsel, kültürel ve sosyal etkinliklerini organize etti, bülten çıkardı, toplumun sosyal sorunlarıyla sosyal toplum görevlisi olarak ilgilendi. 2004’den beri Türk Toplumu gazetesi Canadatürk’te gazeteci ve yazar olarak haber ve köşe yazısı yazmakta. Ayrıca 2008’den itibaren Esra Coşkun müstear adıyla Canadatürk gazetesinde ‘hayali bayan köşe yazar’lığını yaptı, halen aylık makaleler yazıyor. Türk Kanada Dostluk Vakfı (CTFC), Kanada Türk Diyalog Merkezi (CIDC), Dicle İslam Toplumu Vakfı (DIS), Kanada Türk Ticaret Odası (TCCC), Kültürler arası Diyalog Enstitüsü (IDI), Toronto’daki Türk okulu Nile Akademi, Azerbaycan ve Türk Bölgeleri Derneği (ATRA) ve Kanada genelinde 36 Türk derneğini çatısı altında birleştiren Anadolu Heritage Federasyonu’nda aktif gönüllü olarak görevler üstlendi ve  halen üstlenmektedir. Ayrıca 2008 ile 2011 arasında York Üniversitesi Türk Öğrenci Derneğinin kuruculuğunu ve başkanlığını yaptı.  Arslan, Kasım 2011’de 5 yıl Halkla İlişkiler ve Medya Müdürü, Dinlerarası Diyaloğ Koordinatörü ve en son olarak yönetim kurulunda genel sekreterlik yaptığı ve aktif gönüllü faaliyetlerde bulunduğu  CIDC ve IDI Toronto kurumlarından Kasım 2011’de ayrıldı. Eylül 2012’den beri Toronto’da devlet okulu Lyon William McKenzei College Institute, Türk Kültür Merkezi, York ve Toronto Üniversitelerinde Kanadalı yetişkin ve gençlere Türkçe öğretmektedir.

Halen 1 Şubat 2012’den beri kısa adı MANA (Media Asembly of North America) olan Kuzey Amerika Medya Birliği’nin kurucu yönetim kurulu üyesi ve kurumun  başkanıdır. MANA, Türk, Kanadalı ve Amerikalı gazeteciler arasında meslek dayanışmayı geliştirmek, işbirliğinde bulunulan yerel ve ulusal kurumlarla ilişkileri güçlendirmek, koordine ve  iletişimi; sivil toplum örgütleri, düşünce ve araştırma kuruluşları, sivil toplum, lokal and federal devlet kurumları ve uluslararası toplumla ilişkileri sağlamak, gazetecilerin mesleğin etik kuralları ve standartlarına uymaları için gayret etmek ve üyelerin çalışma koşullarını iyileştirmek için çaba göstermek için kurulmuştur.

Tarım sektöründe, İş dünyasında başarılı yöneticilik konumlarında bulundu. 2003 ile 2006 arasında Astra Canada Pulses şirketinde ihracat müdürlüğü yaptı. Halen 2006 yılından beri kurduğu Arslan Trading Inc’da  Yönetim Kurulu Başkanıdır. Toronto Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı devlet okullarında Toronto’da kadrolu öğretmen olarak Türkçe dersleri de vermektedir. Azerbaycan Gazeteciler Cemiyeti, Ankara Diplomasi Muhabirleri Derneği, Kanada Etnik Gazeteciler Derneği ve Ontario Sosyal İşçiler Koleji ile Derneğinin üyesidir.

Evli ve iki çocuk babası olan Arslan, Kanada ve Türk vatandaşı olarak Kanada’da gazetecilik yaşamını sürdürüyor. Arslan, iyi derecede İngilizce, Almanca ve Azerice biliyor.  4 tanesi İngilizce, 5  tanesi  basılmayı bekleyen kitap çalışması ve yayınlanmış 16 eseriyle toplam 21 eseri bulunmaktadır. İngilizce eserlerinden ikisinin Türkçe tercümesi henüz yapılmamıştır.

Yayımlanmış Eserleri:

 Matrix’in 11 Eylül Kurgusu,  Q-Matris Yayınevi, Nisan 2004.

 Hazar’ın Kurtlar Vadisi: Petrol İmparatorluğunda Güç Savaşları, Karakutu Yayınları , Nisan 2005, Ağustos 2006.

 Net Kırılma: Evenjelik Harbin Kurgusu, Karakutu Yayınları, Nisan 2005.

 Petrol Satrancı, Lulu Publisher, Nisan 2006.

 Kanada’ya Gelmenin Yolları-Kurtar Bizi Kanada, Lulu Publisher, Haziran 2006.

 Mesih’in Hızır’ı Barnaba: Hristiyanlığın Gizli Tarihi, Karakutu Yayınları, Kasım 2006.

 Keşmir’de Hz. İsa Efsanesi, Karakutu Yayınları, Aralık 2006.

 Vadi’nin Şifresi Çözülüyor (Toplatıldı) Evreca Yayınevi, Temmuz 2006

 Kurtlar Vadisi Fenomeni, Lulu Publisher, Eylül 2006.

 Karakutu Ergenekon’un Karanlık İsmi: Tuncay Güney, Karakutu Yayınları, Kasım 2008.

 Mason Bektaşiler, Karakutu Yayınları, Nisan 2009. Mayıs 2010.

 Van Gölü Canavarı JİTEM. Lulu Publisher, Mayıs 2011

 Gurbette Aykırı Konuşmalar, 15 Tarihi Röportaj. Lulu Publisher, Haziran 2011.

 Türkistan ve Ötesi, Gezdiklerim, Gördüklerim. Lulu Publisher, Temmuz 2011.

 Esra’rlı Coşkun Sosyolojik Analizler, Lulu Publisher, Ağustos 2011.

 Teşkîlât-ı Ergenekon, Lulu Publisher, Ağustos 2011.

 Kanadalı Müslümanlar, Mühtediler, Türkler, Lulu Publisher, Ağustos 2011.

Basılmayı Bekleyen Eserleri:

 Eşekler Sınıfı: Askeri Okulda İrtica Paranoyası.

 İlk Muhacirler: Azerbaycan.

 Tevhid Havarisi Barnaba.

 Kürt diyarının  Bilinmeyen Saklı Tarihi: Bilâd-ı Ekrâd: Kürdistan.

 Son Gladyo: Kılıç.

İngilizce Eserleri:

 September 11 Fiction of Matrix (English), Lulu Publisher, June 2005 and 2011 Edition is worldwide available all bookstores.

 Narratives on Canadian Muslims, Reverts, Turks (English) Lulu Publisher, June 2011.

 Sociological Writings in the Canadian Perspective (English) Lulu Publisher, June 2011.

 Merchant Splitting and Processing Plant Business Plan, (English) Lulu Publisher, June 2011.

İngilizce Akademik Makaleleri:

2011. “New Paradigms in the Turkish Foreign Policy.” The Turkish Review. Volume 1 Issue 2, Published.

http://www.turkishreview.or /tr/newsDetail_getNewsById.action?newsId=223077


2010. “Top-down French Secularism Targets the Full Veil.” SUSA, York University. Volume 1 Issue 1, Published.

2010. “The Holocaust: The Site of Memory, Site of Contestation and Collective Consciousness.” The Fountain Scientific Magazine. Pending for publication.

2011. “The Recent Egyptian Movement: The Egyptian Movement: Was the crisis and revolution in Egypt one of its own making or from MNCs‟ intervention? Fatih University, European Journal of Economic and Political Studies. Pending for publication.

2011.”The Turkish Labour Movement in Germany: Homeland and
host-land nationalisms, identity crisis and ghetto conflicts” Insight Turkey Academic Journal. Pending for publication.

 

Faruk Arslan

Frank F. Arslan

6171 Bathurst Street, Suite 711 Toronto ON M2R 1Z6

E-mail: [email protected]

OBJECTIVE

To obtain a position as a Community and Social Worker to successfully offer supportive counselling to seniors, youth, families and individuals.

HIGHLIGHTS OF QUALIFICATIONS

 • Taught Turkish Classes- Beginner Level at TDSB for adults and youth in Toronto
 • Exceptional interpersonal and organizational skills
 • Successful completion of degree in Sociology and Social Services
 • Able to work and consult in multiple languages; English, Turkish, and Azerbaijani
 • Trustworthy, effective problem solver who is eager to learn with a positive attitude
 • Excellent computer skills, including ability to use Microsoft Office software, Adobe and Publisher
 • Proven team player with excellent leadership skills in different types of environments
 • Works well in high-pressure environments involving the use of multi-tasking capabilities
 • Recent Positive Vulnerable Sector Screening and background police check results

RELEVANT SKILLS

 • 7 years of  experience counselling individuals, couples, seniors, youths and adolescents to solve problems and provide support in various non-profit organizations in Toronto
 • Interviewing experience in journalism and social work
 • Created programs in compliance with agency policy requirements
 • Extensive knowledge of social policy, legislation, social justice and social welfare, as well as managing and offering solutions to individual problems
 • Vast speaking and writing experience; wrote and published academic articles
 • Worked with diverse populations and attained positive results

RECENT WORK EXPERIENCE

 • Assessed clients with mental health issues as well as family crisis cases and provided support to families, individuals, seniors, youth and adolescents
 • Connected families and individuals to community resources
 • Coordinated and organized community-based programs, events and festivals
 • Supervised over 30 volunteers & 10 employees
 • Met with clients to complete intakes and documented their information
 • Organized interfaith and intercultural events and completed education, housing, employment counselling and refugee/immigrant case management responsibilities
 • Wrote grant projects for community events and programs for the Intercultural Dialogue Institute (IDI), Toronto Branch

 

Frank F. Arslan

6171 Bathurst Street, Suite 711 Toronto ON M2R 1Z6

Tel: 416-822-8975, E-mail: [email protected]

 

WORK EXPERIENCE

2012-Present  Social Researcher                  Social Planning Toronto, Newcomer Women C.

2011-2012      Turkish Teacher                     Toronto District School Board, W. Lyon M. C.I.

2010-2011 Interfaith-Intercultural Activities Coordinator Intercultural Dialog Institute (IDI), Toronto Branch
2006-2010 Activities Director, Public Relations Unit Director Canadian Intercultural Dialogue Center (CIDC), Canadian Turkish Friendship Community (CTFC), Toronto
2003-2006 Manager of Department Astra Canada Pulses Inc, Regina, Saskatchewan
2000-2003 Event Coordinator Sunrise Education Trust, Toronto

VOLUNTEER ACTIVITIES

2008-2011       President, Turkish Students Association at York University

2006-2011              Organizing Assistant for Toronto Turkish Festival, Canadian Turkish Friendship  Community (CTFC)

2007-2008              Youth Program Facilitator/ completed psychological assessments and provided support for the Atak Soccer Club players and the Kardelen Music Group at Nile Academy

2007-2008Chess Club Teacher/Educator and organized chess competition at Nile Academy

2007-2008       Festival Organizer, Carassauga Festival, Azerbaijan Pavilion, ATRA

2007-2010        Representative of IDI, Toronto Area Interfaith Council, Planning Committee

EDUCATION

2008-2011   Bachelor of Liberal Arts and Professional Studies, Honours in Sociology, York

University, Toronto
2007-2008   Social Service Worker Diploma, Centennial College, Toronto

2010            French Language Explore Program Certificate, York University, Toronto

2007            Mock Disaster Course Certificate, Network Ideas, Centennial College, Toronto


AWARDS AND BURSARIES

Provost’s Scholarship, York University

York Business & Prof Alliance Bursary OSOTFI, York University

George Tatham Memorial Bursary, York University

References: Available Upon Request

RECENT ACADEMIC WRITINGS

2011. “New Paradigms in the Turkish Foreign Policy.” The Turkish Review. Volume 1 Issue 2, Published.

2010. “Top-down French Secularism Targets the Full Veil.” SUSA, York University. Volume 1 Issue 1, Published.

2010. “The Holocaust: The Site of Memory, Site of Contestation and Collective Consciousness.” The Fountain Scientific Magazine. Pending for publication.

2011. “The Recent Egyptian Movement: The Egyptian Movement: Was the crisis and revolution in Egypt one of its own making or from MNCs‟ intervention? Fatih University, European Journal of Economic and Political Studies. Pending for publication.

2011.”The Turkish Labour Movement in Germany: Homeland and
host-land nationalisms, identity crisis and ghetto conflicts” Insight Turkey Academic Journal. Pending for publication.

NON-ACADEMIC BOOK PUBLICATIONS  

1-Mason Bektashism‖ Publisher Karakutu. April 2009, 376 pages, the relationships between Alevism-Bektashi sects and-the Turkish state since the10th century to present.

2-Black Box: Tuncay Guney‖ Publisher Karakutu. November 2008, 300 pages, a life story.

3-Mith of Jesus in Keshmir” Publisher Karakutu. Research book, 206 pages, unknown truth of Jesus Christ boyhood life in Asia, December 2006.

4-“The Savior of Mesiah Barnaba‖ Publisher Karakutu. Novel, 344 pages, about unknown history of first Christians and the Gospel of Barnaba, in November 2006.

5- The First Conquerors. Memory book. 314 pages, journalism memories in May 2010.

6-“Rescue Us Canada” Publisher Lulu. Memory and Research book, 400 pages, about How to come to Canada, and how to adapt in Canadian society, in August 2006.

7-Wolves Valley of Caspian‖ Publisher Karakutu. Oil power disputes in the 1990s over Caspian sea oil resources, 445 pages in April 2005.

8-Net Breaking: The Fiction War of Evangelist‖ Publisher Karakutu. 400 pages, about Iraq and Afghanistan wars dispute global politics and human rights violations, in August 2005.

9-“Secret of Valley is Solving” Publisher Evreca. Research book, 256 pages, about Turkish mafia, deep state and secret organizations triangle, in June 2005.

10- “Chess of Petroleum” Publisher Lulu. Politic, 350 pages about how happened colorful coups and revolutions on former Soviet Union countries under petroleum dispute perspective, in January 2005.

11-September 11: Fiction of the Matrix Publisher Q-Matrix about conspiracy theories, 495 pages, weird facts around September 11, in April 2004. Publisher Lulu in 2005, English translation version.

References: Available upon request.

FARUK ARSLAN’S SHORT LIFE STORY

Faruk Arslan is a Turkish-Canadian columnist, sociologist, journalist-writer, and the author of 21 books. He is  working as a social researcher at Social Planning Toronto, (The City Hall), who has initiative with Newcomer Women Centre for EARN Project. He has been the president of Media Assembly of North America since February 1, 2012. He has studied Sociology and International Relations, specializes in International Law, and has received his university degrees from York University in Toronto, Canada, and from Azerbaijan University in Baku, Azerbaijan, having majors in English, Russian and Azerbaijani Linguistics. He wrote a thesis on “The Status of the Caspian” and won the title of “International Legist” in 1997.He also graduated from Centennial College with a Social Service Worker Diploma in 2008, becoming a social worker to help Canadian communities. He completed the non-commissioned Officer Medical Preparation School of GATA in Ankara, Turkey in 1987. He has been doing his MSW at Wilfred Laurier University and Research Assistant. [1]

He worked for Azerbaijan Zaman (Time) Newspaper as a reporter, news manager and columnist, in 1992-1998. He was a representative of the Cihan (World) News Agency in Azerbaijan for three years between the years of 1995-1998. He wrote for a column called “Letter from Baku” for two years in 1997-1998. He closely followed the Karabag, Chechenistan and Abkhazia wars during the 1990s. Writing more than three thousand pieces of news and articles on energy resources of the Caspian Sea, his articles were published in both Turkish and foreign press. He was one of the first publishers of Tomurcuk (Bud), which is the first magazine for children published in Azerbaijan in 1996.  Until the end of 2000, he was a reporter writing on issues concerning diplomacy, foreign policy and energy politics for Turkish Zaman newspaper in Ankara. By preparing special investigation documents on Zaman newspaper, which were published in 14 countries, he worked as a traveling reporter for the Turkish World. He wrote for Muhalif (“Opposing”), Gelecek (“The Future”) and Hür Gelecek (“The Independent Future”) newspapers as a columnist with his real name and under the name Ali Alperen, in 1998-2006; and he wrote for Milli Ocak in between 2008-2011, having carried on his internet journalism at sonsaniye.net between the years of 2000-2006. By carrying on the agency for Zaman newspaper in Canada, he worked as a Toronto reporter in 2000-2003. He published Sunrise Newsletter, which is the only free journal delivered by post to Turks living in Canada, and Arslan undertook its editorship. He was editor of the monthly publication of Sunrise Newsletter (2002-2004) and column writer at Canadaturk (1994-present).  Canadaturk is the Canadian Turkish communities’ voice in media and it is a monthly publication that has been circulating about 5000 copies per month since 2004. Arslan has recently been teaching practical Turkish to adult and young Canadians at the Toronto District School, York University and the Turkish Cultural Center in Toronto, Canada. He continues to be a representative of Cihan News Agency of Toronto, ON. Since September 2101, he has been teaching Turkish to Canadian adults and young population at Lyon William Mackenzi College Institute, Turkish Cultural Center, York University and University of Toronto. [2]

Personal life

From 2006 to 2011, Arslan was a representative of the Muslim faith community of Toronto, Canada at the Toronto Area Interfaith Council. He worked together with other religions’ representatives in organizing the annual Toronto Mayor’s Breakfast, which drew in 150 Ministerial representatives from faith groups in the GTA, with a strong motivation, desire, and ability to engage in social work. Arslan has been a driving force in the Turkish community of Toronto, assisting in the organization of many of its activities via the Intercultural Dialog Institute as a Board member and Director of Interfaith Affairs, and has coordinated and built up Turkish community relationships with Canadian shelters, hospitals, jails, non-profit organizations, other religious communities and government agencies to offer community-based social programs as an outreach worker. Arslan knows the English, German and Azerijani languages fluently. He is married and has two children.[3]

Bibliography

His journalistic work has been published in 21 books in Turkish and four in English. His English book, “Sociological Writings in the Canadian Perspective”, is a collection of some of his academic articles at York University in 2011; it is a ‘A Handbook for Sociology Students’ that includes: essays, articles, research proposals, social projects and programs, journals, reflections, reference and cover letter writings, all from his university years of study. His first English book, September 11 Fiction of Matrix, was published in June 2005 and its second edition was made in August 2011, an edition that is available worldwide. His other book, “Narratives on Canadian Muslims, Reverts, Turks” is the first book ever written about the history of Canadian Muslims and Turks.  He wrote over 6 thousand published articles, 2000 columns, and featured in many broadcasted TV and radio news coverages. Among his books are “Mason Bektashism” and “Wolves Valley of Caspian”, which have gotten the strongest attention from academia. His article, “New Paradigms in the Turkish Foreign Policy”, has been published at the Turkish Review on March 1, 2011.[4]

Notes

 • Faruk Arslan is an investigative journalist who has followed the Ergenekon case closely, having written on it a book titled “The Black Box: Ergenekon’s Unknown Name, Tuncay Güney” in Turkish, published in November 2008. Within this book that made the author famous amongst Turkish politicians and intellectuals, Toronto-based journalist Faruk Arslan argued against false ideas regarding Güney’s image in public, calling Güney a media dog as a man with a thousand faces. Only God knows which face the real one is. Güney’s prime aim stirred up a debate within Turkey as to strengthen his chances of getting asylum.[5]
 • The book “Black Box: Ergenekon’s Unknown Name, Tuncay Güney”, contains shocking statements from the mysterious witness. Nuh Gönültaş at Bugün wrote about some interesting information from supreme Ergenekon weirdo, Tuncay Güney, in a piece titled “Where are JITEM’s acid death wells?” that uses Faruk Arslan’s book, “The Black Box, Tuncay Güney”, as a resource. Güney, who first disclosed Ergenekon and has become a legend, has an important nine-year relationship with Veli Küçük, who was the deep paşa of the 1990s.Güney claims that thousands of Kurdish citizens, who were killed by JITEM as extrajudicial victims for harboring PKK’s secrets, were thrown into acid-filled wells, in which their corpses dissolved. Thus their bodies were never found. This was quite original and new information. Güney advises looking at the BOTAŞ complex which JITEM had used in the Southeast in the 1990s, to find acid-filled death wells. For years, no one knew where the graves of more than 18,000 citizens were, and most of the victims were of Kurdish origin and were killed by “unknown perpetrators”; no one had questioned or dared to question the case before. Güney claims that there are very few people who know where these acid-filled wells are located in the Southeast, and although Veli Küçük is one of them, he does not reveal this information. However, Güney gives a specific address in the book: “The places where JITEM and Küçük’s group used were these places. For a clear address, when you go towards the Habur border, close by Mardin’s old town Cizre, on the left there is a complex that is guarded by soldiers. If you dig there, there will be a lot of bodies. BOTAŞ has enterprises in Diyarbakır, Batman, Adıyaman and these places should also be checked.” As a response to the question as to where they would find the acid, Güney replied in a classic way: “There are several factories in İzmit. Even Küçük’s greeting is an order for them. Besides, for drug-trafficking they needed acid. They had become experts in bringing acid.”[6]
 • For more on this issue, see 32. Gün from November 2008, in which Güney reiterates the claim about the acid-filled wells. Note that I’ve provided the link for the first in a series of fourteen videos of that particular edition of 32. Gün. Now it looks like the Şırnak state prosecutor is going to investigate the claims of the acid-filled wells.[7]
 • The complaint was initially made by the head of the Şırnak Bar Association, based on the book by Faruk Arslan, mentioned in the Nuh Gönultaş piece. Before the state prosecutor’s decision to go ahead with the investigation of the acid-filled wells, the Şırnak Bar Association vowed to move to open the wells at first opportunity as soon as their exact locations were identified. The bar association will now be able to do just that, using Arslan’s book. In an article from Zaman, Şırnak Bar Association chief Nuşirevan Elçi says: “This situation gave us hope. Turkey must face its past in order to have a bright future. If there are illegal implementations, these must come before the judiciary. The relatives of those murdered by unknown perpetrators don’t know whether or not they are dead these last 15-20 years. This situation puts those people in pain. If this event is disclosed, these people will cease hoping. For Turkey’s bright future, these kinds of works must be done. Especially within this context I see the Ergenekon investigation as a new era.” In the past, the DTP (a Kurdish party in Turkey) had said that unless Ergenekon was investigated east of the Euphrates, there would be little hope for a solution to the Kurdish question in Turkey. Now let’s wait and see how much of this is truly investigated and what the results will reveal. Then we’ll find out, too, whether Ergenekon’s mysterious “black box” has any credibility.[8]

References

 1. 1.         [v] Arslan, Faruk .CV/Resume. Retrieved 2011-10-30.
 1.  [v]   Arslan, Faruk. Linkedin. 2011-05-08. Retrieved 2011-10-10.
 2.  [v]   Arslan, Faruk. Linkedin. 2011-07-12. Retrieved 2011-10-26.
 3.  [v]   Arslan, Faruk. Toronto, Canada. “New Paradigms in the Turkish Foreign Policy.” The Turkish Review. 2011-03-01. Retrieved 2011-09-23.
 4.  [v]   Birch, Nicholas. Turkey: The Mystery Man Behind Turkey’s Biggest-Ever Political Trial. EuroAsia.org. (2009-11-27).  Retrieved 2011-09-20. http://www.eurasianet.org/departments/insightb/articles/eav011209.shtml
 5.  [v] Gönültaş, Nuh.“Where are JITEM’s acid death wells?”.  Bugün gazetesi. Retrieved 2011-10-30.
 6.  [v] Birand, Mehmet Ali. 32. Gün from November 2008.  Retrieved 2011-10-30.
 7.  [v] Rasti. Jitem’s Acid Wells in Cizre. Retrieved 2011-08-28.

 

© Copyright 2006 by FarukArslan.com