Arslan Trading Inc.

Kanada’da İş Araştırma Danışmanlık  Hizmetleri

Kanada’da en başarılı şirketler, değişen ihtiyaçlarını zamanında tespit edebilen, bu doğrultuda gerekli önlemleri geliştiren ve uygulayanlardır. Arslan Trading Inc. Danışmanlık Ekibi, farklı sektörlerde başarılı olmuş projelerden edinilen deneyimleri içeren Kanada içi ve uluslararası bilgi paylaşım ağıyla Kanada’ya yatırım yapacak işadamlarına en ideal çözümleri hızlı bir şekilde geliştirmekte ve iş fırsatlarını sunmaktadır.  Kanada’nın özellikle Tarım sektörü, İnşaat, Madencilik, Sanayi ve Hizmet sektörlerinde danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Kanada’da yatırım yapmadan önce yerel mevzuat ve piyasa bilgisi elzemdir.  Kaybetmeden kazanmak için danışmanlısınız. Bu amaçla yenilikçi alternatifler ve çözümler üretiyor, tüm etkinliklerimizde en üstün profesyonel hizmet standartlarını uyguluyoruz.

Fizibilite raporu hazırlıyoruz.  Fizibilite raporu: şirketin risk yönetimi için gerekli ortam araştırmasının yapılması amaçlanarak hazırlanmış rapordur. Ayrıca profesyonel olarak iş planı yazıyoruz.

DANIŞMANLIĞIN ÖZELLİKLERİ

Kanada’da da  büyük ve orta ölçekli işletmelere  şu servisler sunulur:

Genel yönetim, organizasyon, finansal yönetim, üretim, bilgi teknolojileri, kalite artırımı, satış-pazarlama, teknoloji ve toplamda 28 farklı sektörde danışmanlık imkanı.

FAYDALARI:  Şirketlerin daha kaliteli, daha verimli, daha düşük maliyetli ürün ve hizmet üretmelerini sağlayarak daha rekabetçi olmaları sağlanmaya çalışılmaktadır.  Temel olarak yönetim, teknoloji, kadro yetiştirme, satış-dağıtım-finans, çevre gibi sorunların analizini ve çözümünü sunmaktadır.

TÜRK İŞADAMLARINA KANADA’DA BÜYÜK FIRSATLAR


Türkiye’deki mevcut şirketinizin faaliyet alanına finansal göstergelerine bağlı olarak Kanada’da bir şubesini açabilmeniz mümkündür. Ya da sermaye zorunluluğu getirmeyen, yeni bir şirket kuruluşu da yapılabilir.

Bütün bunları yapabilmek için önemli olan Kanada’da işlerin yönetimini üstlenecek kişilerin sürekli oturum ve çalışma hakkını içeren, Kanada göçmen vizesine sahip olmasıdır.

Kurtar Bizi Kanada kitabımı

ÜCRETSİZ HEMEN İNDİR VE OKU!

Kurtar Bizi Kanada

Kanada’ya göçmenliğini bekleyenler, işadamları ve öğrenciler ile ülkeye yeni gelenler için bu bir başucu kitabıdır. Kanada’ya göç etmek, hayatınızın en önemli ve radikal kararı. Kendinizle dürüst olmanız gerekiyor. “Ben niye gidiyorum” sorusunu samimi bir şekilde cevaplarsanız kararınız ortaya çıkacaktır. Eğer çok para kazanmak, zengin olmak, kısa yoldan köşeyi dönmek gibi amaçlarınız varsa Kanada size göre bir yer değil. Eğer amacınız Türkiye’deki her türlü saçmalıktan, trafikten, hava kirliliğinden uzak insanca yaşamaksa, o zaman gidin. Şekilcilik, gösteriş budalılığı, lüks ve israf yarışı, en yakın akrabalarınızın dahi samimiyetsizliği sizi sıkıyorsa, durmayın bir dakika! Çocuklarınıza iyi bir eğitim ve gelecek sağlamaksa, tam isabet doğru bir karar veriyorsunuz. Bu kitapda, Kanada’ya göç tecrübesi yaşamış olanların deneyimlerini, gerçek Kanada’yı bulacaksınız, keşfedeceksiniz.

kurtarbizikanada

NOT: Göçmenlik servisi sunmuyoruz, aşağıdakiler bilgi içindir.
ÖZET BİLGİ

GİRİŞİMCİ GÖÇMENLİK PROGRAMI

– “Kanada Girişimci Göçmenlik Programı” işveren veya bir şirkette üst düzey yönetici konumunda olan, iş deneyimlerine paralel alanlarda Kanada’da yatırım yapmak isteyen kişilere yönelik bir göçmenlik programıdır.

– Girişimcilerin, Kanada’nın belirlemiş olduğu kriterlere uygun, iş deneyimlerine ve minimum 300,000 Kanada doları değerinde mal varlığına sahip olmaları gerekmektedir. (Mal varlığı; eğer bir iş yeri sahibi ise sahip olduğu sermaye payına bağlı olarak şirket hisse değeri, kendi ve eşi adına sahip olunan gayrimenkul, banka hesapları vb.’nin toplamıdır.)

– Mal varlıklarının net değeri hesaplanırken, kendisi ile beraber resmi eş/resmi nikahlı olmayan, birlikte yaşadığı partnerinin de mal varlıkları bu hesaplamaya dahil edilecektir.

– Girişimciler, Kanada’da bir işe yatırım yapmak yada bir iş kurmak niyetinde olmalıdır. Başvuru sırasında bir iş planı sunulmalıdır.

– Ayrıca ihracata destek sağlamak amacıyla, marka sahibi firmalara ve/veya üretim yapan küçük/orta/büyük ölçeği farketmeksizin tüm sanayi kuruluşlarına,Hazine Müsteşarlığı, KOSGEB ve Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından çok farklı alanlarda geri ödemesiz hibe kapsamında birçok ihracat arttırma, kapasite geliştirme, yurtdışı ofis, mağaza, showroom, depo açımıyla ilgili kira, mobilya, pazarlama giderleri, fuar katılım vb. teşvikleri bulunmaktadır. Şube açma ve teşvikler bölümümüzü incelemenizi tavsiye ederiz.

GİRİŞİMCİ KATEGORİSİ KRİTERLERİ

A. İşverenlerin sermaye oranına göre

– Girişimci kategorisinden göçmen olabilmek için aranan nitelikler; Yeterli iş tecrübesine sahip olmak ve minimum 300,000 CAD malvarlığının bulunması .

Sahip olunması gereken iş deneyimleri;

– Ana başvuran ve birlikte başvurulan eşe ait toplam şirket hisse oranı göz önüne alınarak, 100% üzerinden belirlenen finansal kriterlerden, sahip olunan hisse oranına bağlı olarak aşağıdaki unsurlardan en az ikisini son 5 yıl içerisinde 2 yıl süreyle gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Çalışan sayısı, satış cirosu, net kâr ve net aktif büyüklüğünden ikisinin karşılanması gerekmektedir.

– Aşağıda %100 sermaye oranına göre verilen değerler sahip olunan hisse oranı bazında hesaplanmalıdır. Sermaye oranı %50 ve %25′e ait veriler örnek olarak verilmiştir:

ÖZELLİK % 100 % 50 %25
TAM ZAMANLI ÇALIŞAN SAYISI 2 çalışan 4 çalışan 8 çalışan
SATIŞLAR – CİRO (CAD) 500.000 1.000.000 2.000.000
NET KÂR (CAD) 50.000 100.000 200.000
NET AKTİF BÜYÜKLÜĞÜ (CAD) 125.000 250.000 500.000

(NET AKTİF BÜYÜKLÜĞÜ: Şirket bilançosundaki toplam aktif değerden kısa ve uzun vadeli borçların çıkartılmasıyla hesaplanır)

B. Üst düzey yöneticilere ait iş deneyimi

– Kendisine bağlı minimum 5 kişiyi direkt olarak yönetmiş olmalıdır.

KANADA HÜKÜMETİ’NE VERİLEN TAAHHÜT

– Kanada’da şirket kuruluşlarında zorunlu olan bir minimum sermaye sınırlaması yoktur. Ancak, göçmenlik hakkı elde edildikten sonra 3 yıl içerisinde bir iş yeri kurmak veya mevcut bir iş yerine ortak olmak suretiyle, aşağıdaki finansal kriterlerden en az ikisini 1 yıl boyunca yerine getirmek gereklidir.

– Yapılacak yatırım, Kanada ekonomisine katkıda bulunmalı ve istihdam sağlamalıdır.

ÖZELLİK % 100 % 50 %25
TAM ZAMANLI ÇALIŞAN SAYISI 2 çalışan 4 çalışan 8 çalışan
SATIŞLAR – CİRO (CAD) 250.000 500.000 1.000.000
NET KÂR (CAD) 25.000 50.000 100.000
NET AKTİF BÜYÜKLÜĞÜ (CAD) 125.000 250.000 500.000

SAĞLANACAK HAKLAR

– Kanada vatandaşlarının sahip olduğu hakların aynısını sağlayan Kanada göçmenlik hakkıyla sadece Kanada içerisinde kalmayıp ABD, Kanada ve Meksika’nın katılımıyla oluşan Kuzey Atlantik Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) sayesinde, her üç ülkenin de bulunduğu ortak pazara girilmiş olunur.

– Bu haklar, eş ve 22 yaşın altındaki çocukları doğrudan kapsar.22 yaşın üzerindeki çocuklar ise eğer eğitimleri devam ediyor, çalışmıyor ve evli değillerse, yani finansal yönden ebeveynlere bağımlı iseler, göçmenliğin getirilerinden faydalanabilirler. Kanada eğitim sisteminden, okul servislerinden ve hükümetin lisan kurslarından ücretsiz olarak ve Kanada vatandaşlarının imkanları ile aynı ölçüde faydalanılır, sağlık sistemi ücretsiz olarak tüm aile bireylerini de kapsar.

– Göçmenlik hakkını elde eden çocuk, eğer erkek ise askerliğini tecil ettirerek, bedelli askerlik yapabilme imkanına da kavuşacaktır.

-Elde edilen, hayat boyu Kanada’da oturma, yaşama, çalışma hakkının yanında, çifte vatandaş konumu ile Kanada pasaportu alabilme imkanı da tüm aile fertlerine sağlanıyor.

– Kanada dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden biri olup G8 üyesidir.Bu ülkeler içerisinde bütçe fazlası veren yalnızca Kanada’dır. Yatırım tutarının ve işletme maliyetlerinin (kira, elektrik, vergi, ulaşım) düşüklüğünden dolayı, çok önemli bir cazibe merkezidir.

– Kanada’da yeni göçmen olarak yaşama hakkını elde etmiş kişilerin, 60 aylık (5 yıl) süre boyunca Kanada bankalarından elde ettikleri finansal kazançları vergi istisnasına sahiptir. Bu avantajlardan sizler de gelir vergisi ödemeden faydalanabilirsiniz.

Süreç içerisinde, Kanada bankalarıyla sağlanacak ilişkiler sayesinde, çok düşük faizli (yıllık %2-3 reel faiz ile) orta ve uzun vadeli kredilerden, aynı Kanada vatandaşlarının yararlandığı gibi faydalanılabilir.

YATIRIMCI GÖÇMENLİK PROGRAMI KAPSAMI

– Kanada Yatırımcı Göçmen Programı, deneyimli işadamlarını ve sermayeyi Kanada’ya çekmeye çalışmaktadır.
– Bu kategori, Kanada’ya göçmen olarak gelmek isteyen, ancak geldiklerinde iş/istihdam faaliyetleriyle uğraşma yükümlülüğüyle karşılaşmak istemeyen şahıslar için idealdir.

– Girişimcilerin, Kanada’nın belirlemiş olduğu kriterlere uygun iş deneyimlerine ve minimum 1,600,000 Kanada Doları değerinde mal varlığına sahip olmaları gerekmektedir. (Mal varlığı, eğer bir iş yeri sahibi ise sahip olduğu sermaye payına bağlı olarak şirket hisse değeri, kendi ve eşi adına sahip olunan gayrimenkul, banka hesapları vb.’nin toplamıdır.)

– Mal varlıklarının net değeri hesaplanırken, kendisi ile beraber resmi eş/resmi nikahlı olmayan, birlikte yaşadığı partnerinin de mal varlıkları bu hesaplamaya dahil edilecektir.

– Bu kategoriden yapılacak başvurular, yaklaşık 8 ay ile 12 ay arasında neticelenir.

– Bu program, Kanada Hükümetine 5 yıllık bir dönem için 800,000 CAD’lık bir tutarı, karşılığında bir faiz getirisi beklemeden borç para olarak verip, vade sonunda yine 800,000 CAD olarak geri almaktan ibarettir.
– Bu program, hükümet garantisi altında olduğundan, avukatlarımızın birlikte çalıştıkları Kanada Hükümeti tarafından onaylanmış finans kuruluşlarından, tarafınıza kredi açılması da mümkündür.

YATIRIMCI KATEGORİSİ KRİTERLERİ

A. İşverenlerin sermaye oranına göre

– Yatırımcı kategorisinden göçmen olabilmek için Kanada’nın belirlemiş olduğu iş tecrübesine sahip olmak ve minimum 1,600,000 CAD mal varlığının bulunması gerekir.

– Kanada Hükümeti’nin belirlemiş olduğu yeterli iş deneyimleri iki şekilde kanıtlanabilir;

1. Son 5 yılın herhangi 2 yılında en az 5 çalışana istihdam sağladıklarını kanıtlamak suretiyle ya da,
2. Yeterli büyüklükte ve şartlara uygun bir işyerinin sahipliği ile.

İşyeri Sahipliği seçeneğinde;

– Ana başvuran ve eşe ait toplam şirket hisse oranı göz önüne alınarak, 100% ‘ün üzerinden belirlenen finansal kriterlerden, sahip olunan hisse oranına bağlı olarak aşağıdaki unsurlardan en az ikisini, son 5 yıl içerisinde 2 yıl süreyle gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Çalışan sayısı, satış cirosu, net kâr ve net aktif büyüklüğü.

– Aşağıda %100 sermaye oranına göre verilen değerler sahip olunan hisse oranı bazında hesaplanmalıdır. Sermaye oranı %50 ve %25′e ait veriler baz alınmıştır:

ÖZELLİK % 100 % 50 %25
TAM ZAMANLI ÇALIŞAN SAYISI 2 çalışan 4 çalışan 8 çalışan
SATIŞLAR – CİRO (CAD) 500.000 1.000.000 2.000.000
NET KÂR (CAD) 50.000 100.000 200.000
NET AKTİF BÜYÜKLÜĞÜ (CAD) 125.000 250.000 500.000


(NET AKTİF BÜYÜKLÜĞÜ: Şirket bilaçosundaki toplam aktif değerinden kısa ve uzun vadeli borçların çıkartılmasıyla hesaplanır)

B. Üst düzey yöneticilere ait iş deneyimi

– Kendisine bağlı minimum 5 kişiyi yönetmiş olmalıdır.

YATIRIMIN ÖDEME SEÇENEKLERİ

– Bu kategoride Kanada Hükümeti’nin beklediği yatırım tutarı tüm aile için 800,000 Kanada Doları’dır. Başvuru onayı alındıktan sonra bu ödeme için 2 ödeme alternatifiniz mevcuttur:

1. 100% nakdi ödeme
Göçmenlik görevlisiyle yapılacak yüz yüze görüşmenin akabinde alınan resmi “KABUL” cevabından sonra, Kanada Yatırımcı Göçmen Programı taahhüdü kapsamında 800,000 CAD tutarının tamamı başvuran tarafından karşılanır ve Kanada Hükümeti’ne transfer edilir. Bu ödeme Kanada Hükümet garantisinde olup 5 yıl sonra %0 faiz ile 800,000 Kanada Doları’nın tamamı başvurana iade edilir. Dolayısı ile bu ödeme kategorisinde başvuru maliyeti paranızın alternatif getirisinden vazgeçmenizdir.

2. Kredili ödeme
Bu program 100% hükümet garantisi altında olduğundan dolayı, Kanada Hükümeti tarafından önceden onaylanmış finans kurumlarından kredi kullanılarak, gerekli olan taahhütler yerine getirilebilir. Bu finansal kurumlarla ilişkileriniz Eksper ve avukatlarımız tarafından sağlanacaktır.

Başvuran, 800,000 Kanada doları taahhüdünün 220,000 Kanada Doları kısmını kendi finanse eder ve geri kalan 580,000 Kanada Doları finans kurumu tarafından kredi olarak tahsis edilerek, toplam 800,000 Kanada Doları olarak Kanada Hükümeti’ne transfer edilir. Ancak bu seçenekte 5. yılın sonunda ilk ödenen 220,000 Kanada Doları, kredinin faiz maliyeti olarak düşünülerek başvuru sahibine geri ödenmeyecektir.


Bu iki finansal seçenekten hangisinin tercih edileceği başvurunun en son aşaması olarak, hükümetten onay alındıktan sonra kararlaştırılır.

Her iki seçenekte de Eksper Danışmanlık ve avukatlarının hizmet bedelleri, göçmenlik vizeleriniz pasaportlarınıza alındıktan sonra tarafınızdan istenecektir.

YATIRIMCILARA YÖNELİK ÖZEL HİZMETLER

– Kanada göçmenlik müracaatınızın yönetilmesinde vereceğimiz hukuki hizmete ek olarak, aşağıdaki hizmetlerden de özel olarak faydalanma imkanı bulacaksınız.

Başvuru Dosyasının Hazırlanması
Kanadalı avukatlarımız ile, resmi göçmenlik başvurunuza ait dosyanız göçmenlik görevlilerinin görmek isteyebilecekleri nitelikler göz önünde bulundurularak, son derece profesyonel olarak hazırlanır.

Mülakat Hazırlığı
“Mülakat’ta hangi sorular gelebilir, ne gibi konulara dikkat etmek lazım,hangi unsurları ön plana çıkarmakta fayda olacaktır”gibi konuları içeren hazırlık toplantıları,avukatlarımız ile birlikte organize edilecektir.Bu toplantılarda mülakat için özel hazırlanan şirket CD’miz sizinle paylaşılacak, böylece birçok kişi için oldukça stresli bir aşama olan mülakatı, kolaylıkla geçmeniz sağlanacaktır.
Mülakatta Avukat Bulundurma Ayrıcalığı
Kanada Yatırımcı Göçmen Programı çerçevesinde, mülakatlarda avukatların bulunmasına sadece Quebec Yatırımcı Program kategorisinde izin verilmektedir. Bu mülakatlar dünyanın neresinde olursa olsun yanınızda adınıza tahsis edilecek Kanadalı bir avukat bulunacaktır.Bu servisimiz size ücretsiz olarak sunulacaktır.

Mülakatta Türkçe-İngilizce Bilen Tercüman Bulundurma Ayrıcalığı
Mülakat sırasında kendinizi daha iyi ifade etmenizi sağlamak amacıyla yanınızda tercüman bulunması sağlanacaktır. Bu servisimiz karşılığındada herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

SAĞLANACAK HAKLAR

– Kanada vatandaşlarının sahip olduğu hakların aynısını sağlayan Kanada göçmenliği ile ticari faaliyet alanı sadece Kanada içerisinde sınırlı kalmayıp ABD, Kanada ve Meksika’nın katılımıyla oluşan Kuzey Atlantik Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) kapsamında üç ülkenin de yer aldığı ortak pazara da girilmiş olunur.

– Bu haklar, eş ve 22 yaşın altındaki doğrudan yansır. 22 yaşın üzerindeki çocuklar ise eğer eğitimleri devam ediyor, çalışmıyor ve evli değilseler, yani finansal yönden ebeveynlere bağımlı iseler, bu haklardan faydalanabilirler. Kanada eğitim sisteminden, okul servislerinden ve hükümetin lisan kurslarından ücretsiz olarak aynı Kanada vatandaşları gibi yararlanılır.Kanada da sağlık sistemi ücretsiz olarak tüm aile bireylerini kapsamaktadır.

– Göçmenlik hakkını elde eden çocuk eğer erkek ise, dilediği taktirde bedelli askerlik yapabilme imkanına da kavuşacaktır.

– Elde edilen, hayat boyu Kanada’da oturma, yaşama, çalışma hakkının yanında, çifte vatandaş konumu ile Kanada pasaportu alabilme imkanı da tüm aile fertlerine sağlanır.

– Kanada dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden biri olup G8 üyesidir.Bu ülkeler içerisinde bütçe fazlası veren yalnızca Kanada’dır. Yatırım tutarının ve işletme maliyetlerinin (kira, elektrik, vergi, ulaşım) düşüklüğünden dolayı, çok önemli bir cazibe merkezidir.

– Kanada’da yeni göçmen olarak yaşama hakkını elde etmiş kişilerin, 60 aylık (5 yıl) süre boyunca Kanada bankalarından elde ettikleri finansal kazançları vergi istisnasına sahiptir. Bu avantajlardan sizler de gelir vergisi ödemeden faydalanabilirsiniz.

– Süreç içerisinde, Kanada bankalarıyla sağlanacak ilişkiler sayesinde, çok düşük faizli (yıllık %2-3 reel faiz ile) orta ve uzun vadeli kredilerden, aynı Kanada vatandaşlarının yararlandığı gibi faydalanılabilir.

Vasıflı İşçiler ve Meslek Sahipleri


Vasıflı işçiler eğitimleri, iş tecrübeleri, İngilizce ve/veya Fransızca bilgileri ve Kanada’da ekonomik açıdan yerleşik hale gelmelerine yardımcı olduğu görülmüş diğer kriterler temel alınarak daimi oturma izni olan kişiler olarak seçilmektedir.

Federal vasıflı işçi olarak başvurmak için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgiler ve formlar, Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (Ministry of Citizenship and Immigration Canada: CIC) web sitesinde bulunmaktadır.

Federal vasıflı işçi olarak başvurmanın kuralları muhtelif zamanlarda ihbarsız olarak değişikliğe uğrayabilir, bu nedenle bu kategori altında Kanada’ya göç etmeyi düşünüyorsanız lütfen bu web sitesini düzenli olarak ziyaret ediniz.

Kimler başvurabilir?

Vasıflı işçiler Kanada’da ekonomik açıdan yerleşik hale gelme kapasiteleri temel alınarak kalıcı oturma izni verilmek üzere seçilmiş kişilerdir.

Federal vasıflı işçi başvuruları aşağıda öngörülen kriterler uyarınca seçilebilme ehliyeti açısından değerlendirilir.

Başvurunuzun işlem görmeye yeterli nitelikte olarak değerlendirilebilmesi için:

 • resmi dil yeterlik sınavı sonuçlarınızı sağlamalı, VE
 • Kanada’da bir işverenden geçerli bir iş teklifi almış olmalı, YA DA
 • aşağıda liste halinde verilen meslek gruplarından herhangi birinde en az bir sene boyunca sürekli, tam zamanlı, ücretli olarak çalışmış olmanız gerekmektedir:

0631   Restoran ve Yiyecek Hizmeti Yöneticileri
0811   Temel Üretim Yöneticileri (Ziraat Dışında)
1122   Yönetime Yönelik İş Hizmetlerinde Profesyonel Meslek Sahipleri
1233   Sigorta Eksperleri ve Sigorta Talep Denetçileri
2121   Biyologlar ve İlgili Bilim İnsanları
2151   Mimarlar
3111   Uzman Doktorlar
3112   Pratisyen Hekimler ve Aile Hekimleri
3113   Dişçiler
3131   Eczacılar
3142   Fizyoterapistler
3152   Diplomalı Hemşireler
3215   Tıbbi Radyasyon Uzmanları
3222   Dental Hijyenistler & Diş Terapistleri
3233   Lisanslı Uygulama Hemşireleri
4151   Psikologlar
4152   Sosya Hizmet Görevlileri
6241   Aşçıbaşılar
6242   Aşçılar
7215   Yükleniciler ve Süpervizörler, Ahşap İşçiliği
7216   Yükleniciler ve Süpervizörler, Mekanik İşçiliği
7241   Elektrikçiler (Sanayi & Güç Sistemleri Haricinde)
7242   Endüstriyel Elektrikçiler
7251   Sıhhi Tesisatçılar
7265   Kaynak Ustaları & İlgili Makina Kullanıcıları
7312   Ağır İş Ekipmanı Teknisyenleri
7371   Vinç Operatörleri
7372   Sondaj İşçileri & Patlatma İşçileri – Açık Maden İşletmesi, Taş Ocağı & İnşaat
8222   Süpervizörler, Petrol ve Gaz Sondaj İşçiliği ve Hizmetleri

İş tecrübesi gereksinimleri

İş tecrübeniz aşağıdakileri sağlamalıdır:

 • En az bir yıllık, sürekli ve ücretli olmalıdır (tam zamanlı ya da bu süreye eşdeğer yarı-zamanlı), ve
 • Kanada Ulusal Mesleki Sınıflandırma (Canadian National Occupational Classification: NOC) listesindeki Vasıf Tipi 0 (idari meslekler) ya da Vasıf Tipi A (profesyonel meslekler) ya da B (teknik meslekler ve vasıflı meslekler) kategorilerinden birinde olmalıdır, VE
 • Son 10 yıl içinde gerçekleşmiş olmalıdır.

Yukarıdaki minimum gereksinimleri sağlıyor olmanız halinde, başvurunuz vasıflı işçi puan tablosundaki aşağıda verilen altı seçme kriterine göre değerlendirilecektir:

 • Eğitim durumunuz
 • Kanada’nın iki resmi dili olan İngilizce ve/veya Fransızca becerileriniz
 • İş tecrübeniz
 • Yaşınız
 • Kanada’da iş ayarlamış olup olmadığınız ve
 • Uyum sağlama yeteneğiniz.

Ayrıca Kanada’ya vardıktan sonra kendiniz ve ekonomik olarak size bağımlı olan kişilerin geçimini sağlamaya yetecek miktarda maddi gücünüzün olduğunu da kanıtlamanız gerekmektedir.

Eyalet Adayı Programı

 

Eyalet Adayı Programı kapsamında Kanada’ya göç eden kişilerin kendilerini aday gösteren eyalet ya da bölgeye doğrudan bir ekonomik katkı sağlamak için gereken vasıflar, eğitim ve iş tecrübelerine sahip olmaları gerekmektedir. Bu kişiler Kanada’nın daimi mukimi olmaya hazır olmalıdır.

Eyalet Adayı Programı kapsamında başvuru yapmak için başvuru sahiplerinin Kanada’da bir eyalet ya da bölge tarafından aday gösterilmeleri gerekmektedir.

Bu programın kapsamı altında başvuru yapmak amacıyla gerekli bütün bilgiler ve başvuru formlarına ulaşmak için bu bölümü inceleyin. Eyalet adaylığı kriterleri her eyalet ve bölge tarafından ayrı ayrı belirlendiği için, bu kriterler haber verilmeksizin değiştirilebilirler. Bu sebeple, başvurunuzu sunmadan önce bu web sitesi ve ilgili şehrin web sitesini ziyaret edin.

Başvuruda bulunmadan önce geçerli başvuru prosedürlerini anladığınızdan emin olun. Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra, Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı’nın web sayfasını ziyaret ederek bu aşamadan sonra atacağınız adımlara dair bilgi alın.

Kimler başvurabilir?

Kanada’daki birçok eyaletin Kanada Hükümeti ile arasında o eyalete yerleşmek isteyen göçmenleri aday göstermelerine izin veren anlaşmalar bulunmaktadır. Bir eyalet adayı olarak Kanada’ya göç etmeyi seçmeniz halinde, öncelikle yerleşmek istediğiniz eyalete başvurmanız ve o eyalete ait adaylık sürecini tamamlamanız gerekmektedir. Başvuru yaptığınız eyaletin göçmen gereksinimlerine ve samimi yerleşme isteğinize göre başvurunuzu değerlendirecektir.

Aşağıda şu anda bu programa katılan şehir ve bölgelerin bir listesi verilmiştir. Kriterlerin eyaletten eyalete değişmesi nedeniyle, daha fazla bilgi için lütfen eyaletlerin ilgili web sitelerini ziyaret edin.

Bir eyalet ya da bölge tarafından aday gösterildikten sonra, daimi oturma izni için Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı’na (Ministry of Citizenship and Immigration Canada: CIC) ayrıca başvurmanız gerekmektedir. Başvurunuzu takiben bir CIC görevlisi Kanada göçmenlik yönetmelikleri çerçevesinde başvurunuzu değerlendirmeye alacaktır.

Tıbbi bir incelemeden ve güvenlik ve sabıka kayıtlarıyla ilgili denetimlerden geçmeniz gerekecektir.

Ayrıca Kanada’ya vardıktan sonra kendiniz ve ekonomik olarak size bağımlı olan kişilerin geçimini sağlamaya yetecek miktarda maddi gücünüzün olduğunu da kanıtlamanız gerekmektedir.

Eyalet adayları, Federal Vasıflı İşçi Programı’ndaki altı seçim kriteri üzerinden değerlendirilmemektedir.

  Daha fazla bilgi için KANADA VATANDAŞLIK VE GÖÇMENLİK BAKANLIĞI SİTESİ‘ni ziyaret edebilirsiniz.