Kanada’dan “Anne-Baba ve Büyükanne-Büyükbaba Süper Vizesi”

 5 Kasım 2011’den geçerli olmak üzere anne-baba ve büyükanne-büyükbaba sponsorluğu geçici olarak durduruldu. Durdurulma süresinin iki yıl sürmesi beklenirken bu süre zarfında birikmiş olan başvuruların süratle eritilmesi planlanıyor.  Bunun yerine öncelikle 2 yıllık daha sonra ise 10 yıllık vize verilmesine ilişkin tasarı ise kabul edildi. Böylelikle bundan böyle anne ve babasını Kanada’ya getirmek isteyen Kanada vatndaşı veya göçmenlere, süper vize denilen imkan sunuldu. 2 yıl içinde anne-baba ve büyükanne-büyükbabalar Kanada’da hiç bir sosyal yardım ve sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanamayacaklar. 2 yıl sonra uygun görülenlere uzatma vizesi ile birlikte sosyal imkanlar sunulacak. Kanada, bu kanunla yaşlıların vatandaşlık yolunu kesti ve kalıcı göçünü durdurdu.  Böylelikle ülkenin özellikle sağlık giderleri ve 65 yaşından sonra emeklilik hakkından yararlanmak için Kanada’ya akın edenlerin külfeti sona erdirildi.

Kanada'nın Toronto şehrinde 16 Ekim'de yapılan koşu yarışmasına katılan 102 yaşındaki Kanada vatandaşışıi

Şu an için 165.000 adet anne-baba ve nine-dede sponsorluğu başvurusu sonuçlanmayı bekliyor. Her yıl kabul edilen aile büyükleri sayısı ise 38.000. Bu süreç zarfında bekleyen başvuruların hızla sonuçlandırılması, anne-baba & dede-nine sponsorluğu programının gözden geçirilmesi ve programın revize edilmesi hedefleniyor.

Geçen sene Kanada’ya kabul edilen göçmenlerin 38.000’in anne-baba ve dede-ninelerden oluşmuştu. Kanada’ya gelen göçmenlerin ancak % 20’si Kanada iş gücüne etkin olarak katılmakta ve iş tecrübelerine göre çeşitli işlerde çalışmaktadır. Kalan % 80’lik bölüm ise daha çok göçmenlerin eşleri, çocukları ve diğer aile üyelerinden (anne-baba, nine-dede vs) oluşmaktadır.

Hâlihazırda anne-baba veya nine-dede sponsorluk işlemleri çok uzun sürmektedir. Normal bir başvurunun sonuçlanması 7 yılı alıyor. Zaten birikmiş dosyalar da uzun olan bu süreci daha da uzatmakta. Kanada’ya anne-babasını veya nine-dedesini sponsor olup getirmek isteyenleri 4-8 yıl arası bir süreç beklemekte.

Göçmenlik Bakanı Kenney’in düşündüğü bir çözüm de sponsor olacak kişiye uygulanacak bir aile geliri kriterinin saptanmasıdır. Yani sponsor olacak kişinin Kanada’daki tüm aile gelirine bakılacak daha önceden belirlenmiş aile geliri miktarını geçmesi halinde sponsor olmak isteyen kişiye istediği kişiyi Kanada’ya göçmen olarak getirebilmesi sağlanacak.

“Anne-Baba ve Büyükanne-Büyükbaba Süper Vizesi” (Parent and Grandparent Super Visa) kanunu, bazıların sevindirdi, bazılarını üzdü. 10 yıllık olarak ve çok girişli verilmesi planlanan bu vize kişinin Kanada’da bir defasında 24 aya kadar kalmasına olanak verecek. Bu vize çeşidinin 1 Aralık 2011 tarihinden itibaren verilmeye başlanacak. Bu vize ile Kanada’da ailesiyle yaşayan Anne-baba veya büyükanne-büyükbaba’nın kendi özel sağlık sigortası olması gerekecek ve Kanada sağlık kapsamından faydalanamayacak.

Kanada Göçmenlik Bakanlığı bu geçici süre esnasında eski başvuruların oluştuğu başvuru dosyalarını eritmeyi, bu alandaki sponsorluk başvurusunu revize etmeyi planlıyor.

 

Clip to Evernote
1 Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇEVİRİ: Arif Onur Hangişi