Usta illüzyoncu sadece oraya odaklandırır

Usta illüzconistler, maharetlerini sergilerken dikkat ettikleri bir dizi nokta vardır. Bunlardan birisi de ışık kontrolü. Toplumumuzda sihirbaz olarak adlandırılan illüzyonistler, çok başarılı ışıkçılarla çalışır. Hazırlanan ışıklı ortamın ise tek bir amacı var. Odaklanılması gereken yeri belirginleştirmek.

Bir illüzyonist, izleyicilerin nereye bakacağını tesadüfe bırakmaz. Daha ilk bakışta seyircilerin nereye bakacağı bellidir ve sadece oraya odaklanılması sağlanır.

PKK ile hükümet arasında yürütülen bir süreç var. Öcalan’ın İmralı’da çerçevesini belirlediği müzakere maddeleri üzerinde, 3 yıldan bu yana görüşmeler sürüyor. (Daha öncesindeki girişimleri hesaba katmıyorum. Habur’u, Oslo’yu saymadım.)

Bu görüşmelerin nereye evrileceği konusunda ise 10 maddelik mutabakat metni çok şeyi ortaya koymuş oldu. PKK’lıların bölgede asayişi sağlayacak güvenlik güçlerine dönüşeceği netleşmiş oldu. Netleşen bir başka nokta da bölge yönetiminin PKK’nın temsilcilerine bırakılması.

Daha nelerin var olduğunu önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. PKK-HDP heyeti ile hükümetin ortak açıklama yapması, bizzat Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a üç gün önce uzak ihtimal gelmiyor mu idi? Aradan bir iki gün geçtikten sonra bu tablo hayaldi gerçek oldu.

AK Parti iktidarı, bölgenin yönetimini daha bugünden PKK’ya teslim etmiş durumda. Bu tablo da “şehit cenazeleri gelmiyor” kılıfı altında hazmettiriliyor.

Şimdi bir süreden beri yaşanan bu fiili durum, resmileştirilmeye çalışılacak.

***

Bütün bunları kamuoyunun gözünden kaçırmak gerekiyordu. 30 yılda 40 bin kişinin kanının akmasının birinci sorumlusu olan bir örgütün gözden kaçırması lazımdı. Bunun için “PKK’dan daha büyük bir düşman”a ihtiyaç vardı. O düşmanı nerede ve nasıl bulup ortaya çıkardıklarını hepimiz yakın geçmişti gördük.

Bugüne kadar en küçük bir fiili harekete kalkışmayan ve bunu hayatlarının ilkesi haline getiren bir grup “terörist” ilan edildi. Sahip oldukları medya gücü ile de bunu topluma inandırmaya çalıştılar.

Bu toplum muhayyel “Paralel Yapı” düşmanı ile korkutulurken, öte yandan 30 yıldan bu yana ülkede akıttığı kanla anaları ağlatanlar dost bellendi. (Paralel Yapı perdelemesinde bir de hırsızlık perdelemesi var tabii.)

İllüzyon böyle bir şey. İllüzyonist, nasıl ki sadece odaklanılması gereken yere baktırarak insanların gözleri önünde en inanılmazı yaparlarsa, mevcut iktidar da iki seneden bu yana bunu yaptı.

Toplumu aptal, ellerine geçirdikleri güçle kendilerini alemin akıllısı bildiler. Hırsızlar makbul, hırsızlığı ortaya çıkaranlar hapse tıkıldı.

İllüzyonda şimdi yeni bir aşamaya giriliyor.

Bir aksilik olmazsa, şimdi 10 maddede ortaya konan mutabakatın fiiliyata dökülmesi sağlanacak.

Artık yeni bir düşmana ihtiyaç var. Bu kez“düşman”ın “Paralel Yapı” kadar büyük olmasına gerek yok. İşin zor ve büyük olanı halledildi. 40 bin kişinin kanından sorumlu örgüt, sergilenen maharetli illüzyonla barış güvercini olarak bu topluma sunuldu.

Son aşamadaki “düşman” daha küçük olacak. Arada bir laf çakılacak, yaşanan bir aksilik olduğunda üzerine atılacak biri/birileri olması yeterli.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçildikten hemen sonra bunun kim olabileceğinin işaretlerini verdi. 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde karşısında aday olmasının verdiği fırsatla, Erdoğan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’a yönelik en ağır eleştirileri yaptı.

Muhtemelen bu çevrilen topta İmralı mahkumunun da onayı alındı ve yaşanabilecek terslikler için Selahattin Demirtaş (belki zamanın seyrine göre yanına bir iki isim daha) günah keçisi olarak seçildi.

Koca PKK’yı barış aşığı gösterenler, gelip de son aşamada işi şansa bırakacak değiller ya…

Bu dönemde, bütün kötülüklerin kaynağı olarak Demirtaş gösterilecek ve süreçte yeni aşama hayata geçirilmeye çalışılacak.

***

Siz illüzyonistin gösterdiği yere bakın. Sakın ola başka bir yere odağınız dağılmasın. Bu dönemin yeni düşmanı Selahattin Demirtaş. Bütün suç onun. Bütün kötülüklerin kaynağı o.

Eğer Demirtaş olmasa ülkenin önünü açacak bu barış süreci ne güzel istenilen sona ulaştırılacak. BOP Eşbaşkanı, “Başkan Apo” ile bölgede Büyük Kürdistan’ın kurulmasında son viraja girilmesini sağlayacak.

Ünal TANIK / Rotahaber
[email protected] 

[email protected]
Twitter@tanikunal
F
acebook: www.facebook.com/pages

Clip to Evernote

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇEVİRİ: Arif Onur Hangişi