Türkistan ve ötesine hicretim 1990′da başladı. Otuzbeşten fazla ülkeye seyahat ettim, bunların çoğunluğu turistik geziler değildi, gazetecilik yapmak amacıyla gidilmiş ve her dakikası habercilikle geçen dolu dolu yolculuklardı. Pek çoğunu yazı dizileri halinde yazdım ve Zaman gazetesinde yayımlandı. Elbette gazetede her ayrıntıyı yazmanız her zaman doğru olmayabiliyor. Oysa Şeytan ayrıntıda gizlidir.

“Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar” demiş atalarımız. Hakla batılı ayırt etmeyi vazifesi bilenler için her zaman bir 10. köy vardır. Hep bir Ebu Zer Gifari, bir Behlül-i Dânâ gibi yaşamak, ismimin manasıyla müsemma olmak istemişimdir. 1991 ve 1993’de Yağmur Gözlü bir Hak Dostu şahsıma özgü iki defa benzer duayı yapmıştı: İlkinde, Hakkın batıldan ayrılmasında mübarek ve mücehhez ‘dava arkadaşım’, ikincisinde; sadece ‘dava kardeşim’ Faruk Arslan beye diyordu…

Bu güne kadar 9 köy dolaştım, yine de doğru bildiklerimi karşımda kim olursa olsun ve nerede bulunursam bulunayım söylemekten çekinmedim. Bu eserde gezdiğim ülkeleri anlatıyor ve gördüğüm kulisleri, doğru bilgileri sansürsüz aktarıyorum. 10. köy, 2006 ile 2011 arası Kanada’da yayımlanan Türklerin gazetesi Canadatürk idi. 1998 ile 2003 arasında Ali Alperen mahlasıyla yazdığım Türkistan köşesi, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun kurduğu Büyük Birlik Partisi’nin yayın organlarındaydı.

Aslında Behlül-i Dânâ benzeri yazarlara kapısını açan bu yayın organları, bir nevi sansürcü medyaya ‘nanik’ diyordu. Bu eserde sansürsüz gezilerim anlatılıyor.

TÜRKİSTAN VE ÖTESİ Gezdiklerim, Gördüklerim. adlı kitabım bu siteden ücretsiz indirilebilir. Bol resimlidir, bu nedenle büyük bir dosyadır.