Neymiş Çubuk savaşı! Timur travması, herkese ders oldu. Timur çekti gitti, geride fillerini bıraktı. Hoca, kurtar bizi şu fillerden!

Aşk ve arkadaşlık birgün yolda karşılaşmışlar! Aşk, sen neye lazımsın demiş, ben cana geçtim. Arkadaş, gözyaşlarını silmeye lazımım demiş! Öfkeyi bir bulutun üzerine yazmak isterdim, o dolu bulutlar yağsın rahmet yağmuru olsun ve bulut gitsin. Yağmurdan ıslanan toprak gül olsun. Kavgayı bir yaprağın üzerine yazmak isterdim; sonbahar gelince o yaprak kurusun ve dökülsün; çöpe gitsin diye! Aşkımı kalbe ve ruha yazarım. EY ZULÜM BİTECEKSİN… EY MAZLUM GÜLECEKSİN… Buna şahit olarak da ALLAH YETER.

Türkiye’deki tüm cemaatlerin hatta camide namaz kılan 3 kişiden biri MİT yada yabancı servislerin elemanı iken Mehdi beklemeyin, Allah’dan gelecek belaları bekleyin! Korkunç miktarda cahil var. Daha MAK ve ÖKK’yı ve Gladyo’yu hiç duymamış tonla havuz zombisi var! Ülke “Evet” çıksa da “Hayır” çıksa da gerçekten batmış. Millet buna mı layıktı? Bir hesaplaşma yaşanacak. Eğer referandumdan vazgeçilme veya iptal söz konusu olursa darbe riski doğar. İşte bu yüzden referandum yapılacak. Suçlular cezasını çekene kadar… Makamı ne okursa olsun Tüm alçaklar yargılanıncaya kadar… Mücadeleye devam. Türkiye’de daha dün cadı avı aralıksız devam ediyordu: 20 ilde 265 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Mağduriyetler gittikçe artıyor. Moody’s’ten 14 Türk bankasına eksi not verdi. Artık kimse ne hükümete ne Türk şirketlere tek kuruş borç kredi vermez. Batışın ilanı iç savaştır.

Ferit Sahenk, Murat Ulker, Cem Boyner ve Rahmi Koc gibi zenginler servetlerini kacirdigina gore, Avrasyaci Ergenekon’a da hic guvenmiyorlar! 4 yildir devam eden darbede 40 bin Ozel harp personelinin sivil gorunumlu zulumleri yaptigindan AKPlilerin habersiz olmasi mumkun degildir! Diktator baskanlik gecerse, Ergenekon kendi liderini kurtarici olarak getirmek icin 2 yil bekler mi? Hic sanmiyorum. Erdogan, her türlü zulüm ve nifaklara gerekli zeminleri hazirladi. Siyasal sistemler nasıl olsa güvendiğim adamlar yönetecek diye kurgulanmaz. Ya birgün hiç istemediğim adam yönetirse diye şekillendirilir! Kur’anın münafıkları “Beyinsizler” diye tarif ettiği gerçeği… Boşuna değil! Bylock kumpası bir bir çöküyor ama kibirlerinden zerre miktar taviz vermiyorlar. Ulke batmis, enkaz halde! Hayir ciksa biz duzeltecektik derler; Evet ciksa kibirleri artacak, soygun buyuyecek! Zarar umuma yansiyacaktir!

Perincek’i dikkatli dinlerseniz; 2 yil sonra Yeni Diktator Baskan’in Ergenekon icinden cikartilacagini anliyorsunuz. AKP, cellatini seciyor! Nesimi ve Hallaci Mansur’u hunharca idam eden Siyasi Islam yobazlarinin genetik kulrurel kodlari benzerdir! Daha sonra istismar da ederler! Padisahtan fazla yetki alacak diktatorun daha insafli olacagini ummayin! Dusmansiz yasayamaz! Yeni soygunlar icin yeni dusmanlar icat eder! Diktator yasasi gecti diyelim! Erdogan da Rockefeller’in gittigi yere gitti; AKP mi yeni baskan cikar yoksa Askeri Vesayetci Ergenekon mu? Bazı savcılar soruşturmada adı şüpheli olarak geçen kişinin evinde bulduğu Kur’an-ı Kerimi bile delil olarak sayıyor. Hocaefendi daha 16 Temmuz’da uluslararası bir komisyonun darbeyi araştırmasını önermişti de darbeciler duymazdan gelmişti. Nedenini şimdi herkes daha iyi anlıyor. İşgal altında ülke. 16 Temmuz’da tutuklanan yargıçların isimleri 2,5 yıl önce belirlenmişti. Hiç bir zulümleri tesadüfi değil.

İslam düşmanı  Flynn diye birine Erdoğan yarım milyon dolar verdi, Gülen Hocaefendi hakkında ulusal güvenliğe tehdittir lobisi yapsın diye, RTE kendisi ulusal tehdit haline geldi. Etme bulma dünyası. Kaos çıkarıp referandumu iptal edecekler, sonrasında Orduda tasfiye, AKP’de operasyon ve cemaatler ve tarikatlara operasyon! Çakma Cumhurbaşkanı bir zamanlar: Bu ülkenin güvenlik güçlerinin,sakallı,başörtülü avına çıktığı günleri unutmayacağız’demişti. Kendisi de bu işte usta olmuş, 15 bin başörtülü bacımızı hapse tıktı. iravun boğulmadan 1 saat evvel saltanat noktasında en zirvedeydi. Şimdi o anda ‘yıkılacak bu’ desen kimse inanmazdı. Yakın gelecekte, hollywood’un senaryo ihtiyacını uzun süre karşılayacak bu kahpelerin oyunları! Semih Terzi’ye gel darbeyi bastır diyenler, Ömer Halisdemir’e git Terzi’yi vur demiş.. Mahkeme Zekai Aksakallı’yı o zor sorular sorulmasın diye kaçırdı. ÖKK Başkanı Aksakallı, mahkemede dahi hesap vermiyor. Birde utanmadan adaletten ve hakkın tecellisinden bahsediyorlar.

Atam Fatih’in; “Adaleti öldürdüğün gün Devlet de ölür.” sözünü unutanlar zulm ile abad olacaklarını sanıyorlar. Erdoğan, yeni Üsame Bin Ladin ve yeni Hitler karışımı bir Süfyan Deccal. Kin ve nefretle geldikleri nokta: Türkiye’yi yıkım projesi, BOP işidir. Azılı teröristler baş tacı Anadolu kadınına terörist muamelesi. Direk beddua ediyorum: Ona kelepçeyi takanın, takma emri verenin, kelepçeyi görüp seyirci kalanın Allah belasını versin… ve verecek de… Fotoğrafı görünce gayri ihtiyari “BACIIIIM” deyiverdim.

Ey zalimler Secdeye giden başları cani gibi eğdiniz ya, başınız yere düşmeden ölmeyin. Ne olur Allahım bahtına düştük,Kim ne istiyorsa istediğini ver Bize düşmanın şerefli ve onurlusunu ver. Ey İslamı takke ve cübbeye sıkıştıran müslüman, Hizmet,AKP kadınlarına bu muameleyi yapsaydı ne derdiniz? Vallahi benim için Hizmet biterdi. Allahım! Efendimiz Muhammed (s.a.v.)in üzerine salat eyle; Rızıkların ve Fütühatların adedince…

Herşeyi gören Allah (cc) var. Hollanda’ya demokrasi dersi vermeye kalkanlar, aslında zulm böyle yapılır dersi verdiler. Çakma darbe girişimi… Taşeron terör… Sahte milli çıkarlar… Her şey olabilir… Hazırlıklı olun… Amaç milli iradenin çalınmasıdır… Bir öğretmen, savcı-emniyet-hakim işbirliğiyle öldürüldü. Eskiden Usame bin Ladin’in tehdit konuşmaları yayınlanırdı batı medyasında, şimdi Erdoğan’ın konuşmaları yayınlanıyor. MAHVETTİ HERŞEYİ: RTE’den AB’ye dehşet dolu ifadeler: “Böyle devam ederseniz, dünyanın hiçbir yerinde hiçbir Batılı sokağa adım atamaz”. Erdoğan, her kavga ettiği ülke/ Liderlerden sonra özür diliyor. Özürünü kabul ederler, ama asla unutmazlar ve bedel ödetirler, ödetiyorlar!

ALLAH’IN YARDIMI NERDESİN?!

Hz. Hızır kimdir, görmeden inanmam diyenler var. Hz. Hızır’ı görünce tanısanız zaten kıyametin kopması çok yakındır. Hikmet işleri sır doludur. Ahirzamandayız ve sadık rüyalar yağnak yağnak yağıyor, sekinesini indiriyor. Umut tacirliği hiç yapmadım, yapmam. Müslümanlar hep galiptir. Bankada maaşını çekerken bir ablamızı gözaltına alıp 4 gün tutuyorlar. Rüyada pazartesi şehit olan ablamızı görüyor: Çıkacaksın. Ve çıkıyor. Hz. Ömer, Medine’ye hicret ederken, Mekke’de meydana çıktı, kılıcını havaya kaldırdı, canına susayan peşimden gelsin dedi. Herkes bir değil. Siz Hz. Ebu Zer’in düşündüğünü açıksözlülükle söylemediği bir dönem biliyor musunuz? 5 müslüman varken, gitti meydanda konuştu ve dayak yedi. Bazı sahabeler Hz. Ebu Zer, Hz. Ömer, Hz. Ebu Dücane gibi bireysel özelliklere sahiptir, kimiside Ebu Hüreyre’dir. Eleştirmek cahilliktir. Gülen Hocaefendi’nin bir eserini dahi okumadan eleştiren cahiller yobazlardır. Eğer her kelimesini bilmiyorsam, aklıma takılan soruyu sormam Gülen Hocaefendi’ye soru sormaktan hicap ettiğimde kalben bunun sebebini kitaplarından bazısını okumamak olarak izah ettim. İki hatim yaptım daha sonra. Hala emin değilim, acaba anladım mı hocamızı? Gülen Hocaefendi’yi 2009’da rüyamda gördüğümde, son 5 gelişinde hiç soru sormadın dedi. Saydım, doğru söylüyor. Telepatik alışverişimiz sessizdi! Gülen Hocaefendi’ye genç cahilken 1992’de 23 yaşımda yarım saatte 10 soru sorduğumu gören bir talabe kafayı yemişti. 5 yıldır bir soru sormamış. Nasıl ilim öğrenecekse artık. Üslubum bazen bozuktur, bazen yüksek. Beni çok merak etmeyin. Biri mesaj yazmış, nasıl biri olduğumu tanıyan demiş: Açıksözlü, sade ve samimidir. Kafasında boza pişirmemi isteyenler gelsinler garibi dinlesin. Çılgınım tabi ki… Tanıyan bilir, ölümle çok imtihan oldum. Ölümüne giderim olayların üstüne ve çözülür. Şehitlik arzusu 33 yıllık duam. Dünyevi arzular ölüdür.

En mübarek kul, en büyük evliya şeriat-ı garraya ittiba ettiği gibi şeriat-ı fitriyeye de ittiba eder. Allah’ı (cc) sınamaz. Sınamak kimin haddine. Gıybetçi, nemmamcı, koğucu az sayıda şakird kaldı, onlarında kibirlerini törpülemek derdim. Hodri meydan, ciddiyimdir. Nisan yağmurlarında yağan rahmet, yılan ruhluda zehire dönüşür. Hizmet erenlerinde kibir yoksa; aşka, sevgiye, şifaya, sekineye dönüşür. Hz. Ömer, Roma elçisinin düşmanlarını öldürürsün diye hediye getirdiği zehri gözü önünde içmişti. Elçi bayıldı. Allah, zehri bal yapar! Allah, cesur erenleri sever. Sahabeler gibi. Eğer ölümüne İslam davasına sadık ve vefalı değilseniz şehitlik nasip olmaz. Önce dua edin. Zulümler sona ersin diye duanız kabul olmuyor mu? Hocaefendi bir sohbetinde dedi: Gökdelenden aşağıya düşerken çakılmadan dua kabul olur. Askeriyede 4 yıl koşu kanalı sayılacak say dedimi Her Türk asker doğar derdik. Marşların hepsi ezberimdedir. Kalbe ruha cesaret lazımmış. Samimiyetimden kuşku duyan varsa, gelin kendimizi Niagara Falls şelalesinden beraber aşağıya atalım. Melekler kimi tutacak, kim düşecek? Var mı bir yiğit?

Allah, ilham, hads, sünuhatı kalbi, tahattur ve hatırlatma ile Sufilere konuşur. Bu ruhlarda safiyet ve temiz niyet vardır. Gıllıkuş yok. Allah’a, ahirete, cennet, cehenneme, hesap gününü, meleklere iman etselerdi alay etmezlerdi. Rüyalarda vahiy inmiştir tüm peygamberlere. Allah, herşeyi yapanın el Hak olduğunu göstermek için en zayıf insanları kullanır. Beni öyle kabul edin. Yıldız iddiasında bulunan çakal. Bana meczup, deli filan diyorlarmış. Varsın desinler. Nesimi, Hallacı Mansur’u idam edenler de böyle yobazlardı. Gayba iman etmezlerdi. Bir tane uyarı olsa yazmam. Ancak aynı sadık rüyayı çok sayıda insan aynı biçimde görüyorsa bu zihnin oyunu değildir. Allah’dan gelendir. Peygamberimizi gören hakkı görmüştür, şeytan kılığına giremez. Çubuk rüyasını gören, Çin’den Maçin’e birbirini tanımayan farklı erenler. Sahabeler kılıç kuşanıp Ankara Çubuk ilçesine gidiyorlar. Peygamber Efendimiz sav orada onları hazır bekliyor. Buyrun, hadi yorumlayın. Yazdığım hiçbir şey boş çıkmadı. Çin’den sahabeler Çubuk’u korumaya geldi. Takip edenler bilir, hepsi harfiyen çıktı. Buda olmaz dediniz hep.

Büyük dedem Abbas şehittir, geçenlerde rüyama girdi. Torunum, biz eşkiyaların hakkından böyle geldik dedi. Bir tane eşkiya bile kalmamış. Bakü’yü 1918’de Ermeni işgali ve Müslüman gaspçı, tecavüzcü Koçilerden kurtaran Nuri Paşa ordusunda büyük dedem Pehlivan Abbas da vardı. Darbeci domuzlar ve AKeşkiyalara Nuri Paşa gibi ceza vermek gerekir. Bir meydana hepsini yatırdı, üstlerine bal döküp karıncaya yedirdi. Öldüler mi diye sordum dedem Abbas’a rüyamda. Güldü. Bal dökülmüş ayılara karınca sürüsü acıyacak değildi. Gıdıklayarak acıyla can aldı. Ya halk ne yaptı dedim Abbas dedeme. Zulüm görmüş Azeri Türkleri, sevinç gözyaşları döktü. Bu cezayı vermeseydik adaleti sağlayamazdık. Dedem Abbas, şehit oldu ve geri dönmedi. Bakü Şehitler Hıyaban’ında yatıyor. Halka zulmeden eşkiyalar, devlet olduk diye zulümler yapmış. Dedem Abbas gülüyordu. Torunum, Nuri Paşa’nın verdiği ceza ile birliği sağladık Azerbaycan’da. Zalimleri af edemezdik, travma kalkmazdı. Üstlerine bal döküp karıncalara halkı soyan, tecavüz eden teröristleri rezil eden şehit Abbas, 30 bin insan öldüren Ermenileri unutmamış. Koskoca TSK’da 340 general ne işe yarıyor diye merak ederdim. 15 Temmuz’dan sonra 140 general felç edildi, kalanları da korkuyorlarmış. 2011’den beri darbeyi yöneten Saldıray Berk, Çetin Doğan, Perinçek grubunun amacı ise TSK’yi, Cemaatı, AKP’yi, ülkeyi tamamen bitirmek. Erdoğan’ın amacı iç savaşla hem TSK’yı tamamen bitirmek, hem Cemaatı tamamen ezmek hemde onları kullananları Akçapulcularla öldürmektir.

Ta Çin’den 14 asır önce şehit olmuş sahabeler mezarından kalkmış, Ankara Çubuk barajını korumaya geldi. Sizin içme suyunuzu. Uyanalım. Cemaata gönül verenler Allah’a zikir, dua, yakarış, ibadetle meşguller. Domuzların ne planladığını yazmak boynumuzun borcu. Ne yapalım? Bu iki sapık domuz güruha karşı Allah’a sığınmaktan başka çaremiz yok. Allah, kimsesizlerin kimsesidir. Bu zulümlere beraber dur diyelim. Özellikle bu hafta için her bir kişi 1000 salavati şerif çekiyoruz. Çok önemlidir… 1000 Ya Sabur da günlük olarak vird ettik kendimize. Erdoğan, silahlı terör örgütlerini Ankara’nın ilçe, kasaba ve köylerinde iç savaşa hazırlıyor. Özel Harpçilerle savaşacaklar sanıyorum. Saldıray Berk ve darbe ekipleri, vatana ve İslam’a ihanette Erdoğan ve AKP ile yarışıyorlar. Çubuk barajı uyarımı, ikisinden biri yapacak veya iki grup ölesiye savaşacak, kardeş kanı dökecekler. AB ülkeleri de Erdoğan ve AKP’yi Hitler faşizminin, terörün merkezi görüyor. ABD ve İngiltere’de başlayan Türk yolculara yasaklar işaret! ABD’de toplanacak 68 ülke, IŞİD ve türevi terör örgütlerini kuran ve besleyen Süfyan Erdoğan ve AKP’yi terör örgütü ilan edecek gözüküyor.

Peygamberimiz sav ve sahabeler, Ankara Çubuk barajının bu haramilere, teröristlere karşı korunmasını talep ediyor. Vatan diyen kaldıysa! Erdoğan, Referandum’la diktatörlüğün kendisi için değil Askeri Vesayet için getirildiğini biliyor. Bu nedenle iç savaş düğmesine bastı. Erdoğan, Ankara’nın içme su kaynağı olan Çubuk barajının bombalanması talimatını vermiş. Elçiye zeval olmaz. İç savaş için işareti budur belki de. Uyarılarım işe yaramıyor ama başka çarem kalmadı. Peygamberimiz ve Çin’de şehit olmuş sahabelerden gelen bir mesaj var. Şaka yapmıyorum.

TİMUR VE ÇUBUK TRAVMASI!

Peygamberimiz sav, sahabeler, evliyalar, asfiyalar, şehitler, onca erenler Hizmet camiasının safında olduğu için geri kalanlar düşünsün! Ülkemizde bir Gladyo operasyonu BOP planı çerçevesinde Erdoğan ve Ergenekon ile ortak yürütülüyor. Batı’ya sövenlerdir dış güç ajanları! Özetle Ergenekon ve Erdoğan savaşının galibi yoktur, kaybeden Türkiye, Türk milleti, tüm Müslümanlardır. Cemaat bunu anlatamıyor artık. Timur travması ve Bayezıd’ın eşi asil Türk soyundan Hafsa’ya yapılan tecavüz nedeniyle Harem sistemi kuruldu, padişahlara yasaklar kondu. Tarih tekkerrürden ibarettir demişler. Ankara Çubuk rüyalarında, Peygamberimiz ve sahabeler niye orada toplanıyor, kime karşı göreceğiz.

Timur, Hoca Ahmet Yesevi’nin türbesini tamir ettirdi. Bunu rüyasında Yesevi’nin söylediğini söyledi. Halk inandı ve Timur, kutsal liderdi gözlerinde. Hiç bir savaşı bundan sonra kaybetmedi. Timur, dini suistimal ve istismar konusunda Erdoğan’a rahmet okutan bir diktatördü. Hoca Ahmet Yesevi’yi kullanması hepsine tüy dikmişti. Timur ile Erdoğan arasındaki benzerlikler saymakla bitmez. Mollaları hakimiyeti altına alan Timur, devrin alimlerine fetvalar yazdırmıştı. Türkistan ve İran’da güçlü bir devlet kuran Timur, kendini İlhanlıların varisi saydı Anadolu üzerinde hak ileri sürdü. Kibir savaşı vardı. Çubuk’ta Timur’la olan Ankara Muharebesi, Fetret Devri (1402-1413) olarak bilinen bir iktidar boşluğu döneminin yaşanmasına yol açmıştır. Çubuk olayına yeni bir rüya ve yeni bir boyut geldi. Burası Timur ile Ankara’nın Çubuk Ovası’nda 20 Temmuz 1402’de cedelleştiğimiz yermiş meğerse…

Savaş esnasında Osmanlı ordusundaki, Türk Beyliklerinden derlenen askerler, bu sefer, Timur ordusu saflarına katıldılar. Erdoğan, buna oynuyor artık. Kara Tatarlar (bunlar sonradan Türkleştirilmiş Moğollardır) aniden, Timur ordusu tarafına geçerek, daha Türk görünen Timur’u seçmişlerdi. Bayezıd’ın ordusunda 20 000 kişilik bölümü, tamamen zırhlı, kayınbiraderi Sırp prensi Stefan ve Sırp Hıristiyan askerdi, Türkler kızmıştı. Alevilere yapılan zulümler bardağı taşırmıştı.  Ruslar, Moskoflar diye anılıp, İlhanlılara vergi veren küçük bir topluluktu. Timur, Alton Orda’yı yıkınca Ruslar güçlendi, yenilmediler. Timur, Türklere söven Tuslu Firdevsi’nin mezarında, kalk ayağa kalk, bak o mağlup dediğin Türkler şimdi muzaffer oldu diyerek şiir okudu. Bayezıd’a göre daha Türkçü gözüküyordu ve daha dindardı. Timur, kederinden vefat eden Bayezıd’a çok üzülmüştür. Kahraman bir cihangir öldü diye yas tutturdu. İlginç bir liderdi. Duasız gezmezdi. Demek ki bunlar insanlık ve vicdan kriterleri değildir.

Timur’dan herkes korkuyor ve dua ediyordu. Osmanlı, Altın Orda ve Memluklarla ittifak halindeydi. Bunu bozdu. Rusya, işte böyle kuruldu. Timur’un ölümü de inatçılığından oldu. Çin’i almasına ramak kalmıştı. Kıştı. Askeri geri dönmek istedi. Timur, Soğuk Ceyhun’da yıkandı. Kışın ortası buz gibi suya giren Timur, askeri cesaretlendirmek istemişti ama zatüre oldu, veremden öldü. Müslümanlar nefes aldılar. Timur, 34 yaşında iken, sağ eli ve ayağından ok yemiş, topal kalmıştı. Bir karınca gördü. Düz duvara çıkmak istiyor, düşsede yılmıyordu. Timur’un hayatını değiştiren bu tek karınca idi. Bu zayıf karınca yılmıyorsa bende pes etmeyeceğim dedi. Sınırötesi kişilik bozukluğu var. Siyah ve beyaz idi dünyası. Nefret veya aşk. Ortası yoktu ve Peygamberimizin emir buyurduğu itidal orta yolu hiç bir zaman bulamadı bu zalim. Erdoğan ve haramileride aynı yobaz kafadan tekfir ede ede bugünlere geldiler.

Timur’un yaptığı iyi işlerde varmış. İzmir’i Hıristiyan Hospitalier Şövalyeleri denetiminden alıp Müslüman idareciye vermiş. Darbecilerin merkezi bugün İzmir. Ergenekoncuların gözbebeği. Ankara Çubuk ovası, günümüzde ovaya nazaran çok daha yeşillik ve ağaçlık bir alan. Bu savaşta Timur kim, Bayezıd kim, birbirine karışmış durumda. Çubuk’ta bir ordunun toplandığını gören çok sayıda insan var. Bir savaş hali. İki taraf birbirine giriyor, ikiside müslüman. Kayıp büyük oldu. Çubuk barajı 1973’de PKK’nın kurulduğu yer… ve maalesef şu sıralar TSK’nın K.Irağa girmeye hazırlandığı yönünde çok ciddi duyumlar var. Timur ile ilgili Orta Asya’da çok efsane dinledim. Semerkant, Buhara ve Türkistan’da dinlediklerim süperdir. Kibirliydi ama mütevazi göründü. Tıpkı Erdoğan gibi maskeliydi davranışları. Çok zalimdi, hiç affı yoktu zulümlerde.

Timur, Anadolu beylerinden aldığı toprakların geri verilmesi, Kara Yusuf ve Ahmet Celayir’in kendisine teslim edilmesini sert dille istedi. Kadın kıyafeti yollamıştı. Cevabı da öyleydi. Timur, Osmanlı’dan ve Yıldırım Beyazıt’tan ne istiyordu? Savaşın gerekçeleri sadece münafıklıktı. Timur, kendini Halife Mehdi görüyordu. Timur, o kadar terbiyesiz mektuplar yazıp Yıldırım Beyazıt’ı aşağıladı ki savaş kaçınılmaz hale gelmişti. Damat Emir Sultan müdahale etti ama başarılı olamadı, kibirler tokuşacaktı. Ancak Timur, Bayezid’in Timur hakimiyetini tanıması, Kemah Kalesi ve çevresinin ve Şehzadelerden birinin rehin olarak verilmesini istedi. Kabul edilmeyeceğini biliyordu elbette. Erdoğan’ın sulh ve barış tekliflerini aşırı güç ve zulümlerle zorbalıkla kabul ettirmesine benziyor. Tüm diktacılar aynı kafadandır. Timur, Osmanlı Ordusu gelene kadar aralarındaki su kuyularını zehirledi, çit, hendek, tuzak kurdu. Askerlerini tahkimatla saklamıştı. Timur, Bayezid’in kendisine doğru varmakta olduğunu öğrenince, şaşırmış, Tokatta kuşatmayı kaldırarak kuzeye, Çubuk Ovası’na çekilmiştir. Y. Bayezıd, Çubuk savaşını kazanamazdı. Ankara’nın kuşatılış haberini aldığında, stratejik bir manevra hatası yaptı. Timur af etmedi.

Timur, esir alınan Yıldırım Bayezid’e önce esir gibi davranmadı. Ancak daha sonra kafese koydu, dolaştırdı, eşi Hafsa’ya tecavüz ettirdi. Timur yenilgisi bir travmadır. Osmanlı devletin imparatorluk aşamasına geçmesi, İstanbul’un Fethi’nin 50 yıl kadar gecikmesine yol açtı. Çubuk’ta bir tek Rumeli ve Sırp müttefikleriyle Yeniçeriler sırt çevirmeyerek Bayezid’in yanında sonuna kadar savaştılar. Diğeri de tek tek sattı. Kaybedene tekme atmak adet galiba. Timur’a sığınmış olan Aydınoğulları, Menteşeoğulları, Germiyanoğulları, Saruhanoğulları gibi Anadolu Beylikleri vatanı önce satmışlardı. Koca Yıldırım Bayezıd, Niğbolu fatihi kafeste dolaştırıldığı aşağılanmaya bir hafta dayandı hüzünden öldü. Bu travma, herkese ders oldu. Timur çekti gitti, geride fillerini bıraktı. Mehmet Çelebi’nin dağılan Anadolu brliğini tekrar kurması 11 yıl aldı. Sufiler travma çözdü. Şiddet ve askeri güçle siyasetle bir sorunun çözüldüğü vaki değildir.

Clip to Evernote
2 Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇEVİRİ: Arif Onur Hangişi