Tiran’ın tepesinde iki Giyotin!

Tiran’ın tepesinde iki Giyotin!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2 sene önce Leningrad’da Emine Erdoğan’ın protokol acemiliğinden ötürü rezil ettiği Tayyip Erdoğan’ı şimdi neden pohpohluyor acaba? Rusya’nın dünyada bir kaç stratejik partneri vardır. Şangay beşlisi olan Çin/İran/Hindistan/Kazakistan bu grubun önemlileridir. BRİCK birliğini de sayılabilirsiniz. Rusya ve İran, Kafkas ve Ortadoğu enerji hatlarında ittifak yaparak Gürcistan/Hürmüz Boğazı/Suriye’de ortak hareket ettiler! ABD/AB/NATO/IMF/G-7 küresel yapılar ve 72 ülke ortak karar alarak, Rusya’nın akciğerleri olan 4 bankaya ambargo koydu. Rus bankalarının uzun vadeli yeni sendikasyon kredilerine yasak getirildi. Kısa vadeli borç sorunu yaşayan bankalar hâlâ çaresiz bekliyor! Ukrayna krizi ile su yüzüne çıkan hesaplaşma, gittikçe ülkemizi de etkileyen ciddi bir ekonomik krize dönüşüyor.

Enerji savaşında yeni bir döneme girildi. Petrol savaşıyla ilgili 3 kitap yazdığımı biliyorsunuzdur. 3 binden fazla petrol ve gaz haberi yazdığım için Zaman’ın Eski Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Çebi, adımı ‘Boru Muhabiri’ne, gazeteci meslekdaşlarım ise, ‘Bakü Ceyhan Profesörü’ne çıkarmıştı. Petrol, gaz, boru hatları güzergahlarında dönen gizli dolaplar ve politik savaşlar uzmanlık alanlarımdandır. İran’ın petrolünü ambargoya rağmen spot piyasada %50 ucuz ve nakit satan Rockyfeller ailesi deşifre olunca, petrol fiyatı 60 dolara düştü! Suudi Arabistan ve elbette “OECD dışındaki ülkeler ucuz petrol satarak fiyatı düşürdüler” açıklaması, Kuzey Irak /IŞİD /Libya ve gizli İran satışından dolayıdır. Rusya, İran’ın ihanetiyle ciddi bir şok yaşadı. Ambargoyu delmek için en güvendiği ülke olan Çin’in aşırı taviz isteğini reddederek, eli boş döndü! Daha önce İran’ın parasını aklayan Kasımpaşalıya methiyeler düzen Putin istediğini henüz alamadığı için doğalgaza sembolik indirim yaptı! Erdoğan’ın güvendiği dağa karlar yağdı.

Rusya’ya Hristiyanlığın Kırım üzerinden geldiğini belirten Putin, müslümanların Mescid-i Aksa’sıyla Kırım’ı eşdeğer gördüğünü ilan etti! Komünist veya Sosyalist ülkenin devlet adamı olan Putin, din kartını ortaya sürdüğüne göre, koz olarak elinde blöften başka birşey yoktur! Resmi olarak 550 milyar $ + 230 milyar $ altını olan Rusya’nın 230 milyar $ + 170 milyar $ altını olduğu açıklandı! Hala tansiyon düşmedi! Suriye savaşında kozlar henüz paylaşılmadı.

Putin, ‘nükleer silahlarımızdan ötürü güvendeyiz. Yakında ruble değer kazanacak. Bazı şeylerin yoluna girmesi için 2 sene gerekiyor!’ dedi. Hemen ardından Hedge Fonlar rubleyi zirveye çıkardı. Serbest piyasa 82 olsada, Merkez Bankası 62 rubleden yukarıya satın almayarak, zirveyi belirledi! Hedge Fonlar, bu nedenle rubleyi biraz rahatlatarak 60 seviyesine çekti. Bu arada VOB yaparak, 400 milyar $ para kazandıkları tahmin ediliyor. Hedge Fonlar, 2 ay sonra duruma göre tekrar rubleyi zıplatabilir! Zira manipülasyon bulanık suda avlanma için en ideal ortamdır!

ABD, Barak Obama’ya bu deverede inanılmaz yeni yetkiler verdi! Rusya’nın stratejik şirketleriyle şahıs veya şirket bağı veya ticareti olanların hesapları bloke edilecek! Rus bankaları ve Putin ile iş yapan ve ortak olan Deniz Bank’ın gemileri Karadeniz’de battı. Bu kriz, kamuoyundan daha uzun saklanamaz. ‘CADI AVI’ diyeceğimiz bu yetkiyi Obama henüz kullanmayacağını açıkladı. Zira bu yasaya göre, her Rus vatandaşını hesapları bloke edilebilir! Bu insan haklarına ve özgürlüklere aykırıdır. Putin’e biat eden Rus oligarklar dün yurtdışındaki paralarını döviz girdisi için Rusya’ya getireceklerini açıkladılar! Bakalım bu olacak mı? Rus mafyasının en fazla parası Kıbrıs Rum Kesimi’nde yatıyor. İsrail, Kıbrıs’da gaz buldu ve Rusları Kıbrıs’tan kovmaya çalışıyordu. Rusya parası, Türkiye’ye son 5 yılda adeta hücum etmişti.

Obama, dilerse uluslararası para transferlerinden offshore 2 bin Rus bankasını bloke edebilir. Oligarkların borsadaki hisselerini dondurabilir. Rus oligarkların 1 trilyon $ parasını bir anda dondurursa, işte o zaman 3. dünya savaşı çıkmasına az kaldı demektir. Putin ithal ürünlerde dev şirketlerin (gıdaoto/beyaz eşya) zam yapmamasını istedi! Canlı hayvan ithalatını medyada sunarak halkın ihtiyaçlarını karşılayacaklarını vaat ediyor. Halbuki 5 aydır bu hikaye ile avutuyor! Rus ekonomisi tabana yayılmadığı için ithal mallara mahkumdur. Sadece yerin bitirdikleriyle (tarım/maden/enerji) sağlam temel oluşmaz!

Nabuccoyu bypass edip, Güney Akım projesine ciddi çaba harcayan Rusya geçen hafta Enerji Akımı’nı da resmen iptal etti. Zira hattı, bu hattı AB’de devam ettirecek partner yok, kalmadı, kimse Ruslarla iş yapmak istemiyor. Tiran dışında sırtını Rusya’ya dayayan kalmadı. Bu nedenle Avrupa doğalgazını Türkiye’nin Yunanistan sınırına kurmaktan bahsediyor. Amaç, İtalya’yı yanına çekmek. Fakat Alman/Fransız blokajı var, buna izin vereceklerini sanmıyorum. Türkiye’ye doğalgaz üssü yapacağını vaat ederek mavi boncuk veriyor. Ortalık düzelince sözünden caymak için malzeme bulmakta zorlanmaz! Madem enerji üssü olacak, neden Yunanistan sınırında kurmak istiyor? Ceyhan’da pekala olabilirdi!

Erdoğan, Ziraat Bankası’nın karapara aklamasını soruşturmasından ötürü Putin’in cazip tekliflerine “evet” diyemedi. Putin ise, icraat görmeden hiç bir şey vermez. Rusya’nın ne kadar zor durumda olduğunu anlayanlar Putin’in Erdoğan’ı ‘sert adam’ pohpohlamasını çabuk kavrayacaktır! Gerçi bu iltifattan ziyade hakarete benziyor. Putin, Erdoğan’a beni geçtin diyor galiba! Madem Türkiye risk alacak! O zaman Erdoğan;” doğalgaz 200 $ – petrol 40 $ dan kontrat yaparak ülkemin çıkarları önceliklidir” desin! DİYEMEZ Kİ! Rusya kapana kısılmış beyaz ayı! Türkiye tilkilik edeyim derken, ya ayıya ya kartala yem olmasın… Hele sırtlan fonlara dikkat! Rusya’daki ambargonun ruble karşılığı 48-50 dir. 82’ye kadar hedge fonlar yükseltti. Yeni dalgaya kadar kuru 52 seviyesine kadar düşüreceklerdir.

Özetle, eğer Obama elindeki oligark hesapları bloke etme kozunu kullanırsa, Rusya tamamen hezimete uğrar. Rusya ülke içi döviz hesaplarını geçici olarak kapatırlar. Türkiye ateşle oynamaya kalkarsa karapara ve teröre destek soruşturmaları dünya medyasına yansır. 1$=4TL olur!Küresel güce kabadayılık olmaz. Peki Erdoğan, ısrar ederse ne olur? Uluslararası mahkemelerde yargılanır.Bankalar yurtdışı kredi alamaz. Yabancı sermaye gider. 1$=7TL olur! Erdoğan canını sevdiği için Putin’in tüm tahriklerine rağmen istediği müjdeyi veremedi. Zira üzerinde iki tane giyotin sallanıp, duruyor!

Türkiye’nin karapara ve teröre destek zaafiyeti olmasaydı, şu an Rusya ile doğalgaz 220$ – petrol 42$ kontrat yapardı. Neden mi? ABD petrolü 20 gündür 40-42 $ kontrat üzerinden satılıyor. IŞİD 25/30 $ -Kuzey Irak 35-38$ -İran 40-42$ -Libya 40-42$ fiyatla kontrat yapıyor. Kuzey Irak ve IŞİD petrolünden ABD/İngiltere/Fransa/İsrail/Almanya alıyor. Türk,ye’de ise, Erdoğan/Tüpraş’tan ötürü Koç çıkar ilişkisi var! IŞİD’ten kaçak petrol satın alma devlete vergisiz algısız satıp milyar dolarları cebe indirme ayrıcalığısdece belli kesimlere sunulmuş durumda. 2001’de yılda 35 milyon ton petrol tüketen ülkemizin tüketimi son 12 yılda ekonomi 5 kat büyümesine rağmen hiç artmamış gözüküyor. Kaçak petrol rantı, pek çok ülkenin bütçesi kadar neredeyse! Bu nedenle Tiran’ın kullanımında, gizl, kasalarında hesapsız çok peşin para var.

Kaçak petrol satışında Kuzey Irak sınıra kadar sorumludur. Bu nedenle Kuzey Irak petrolü Ceyhan’dan sevk edilir. Barzani haddini bilerek, kimseyle restleşmez! IŞİD petrolünü alan küresel güçler bir taraftan terörist deyip, diğer taraftan petrolünü almaya devam ediyor. Aba altından sopa gösteriyor!

Herkes bana Tiran neden ulusal ve uluslaraarsı mahkemelerde yargılanabilir diyorsun, tehdit mi ediyorsun diye soruyorlar. Hayır, bir gerçeği dile getiriyorum. IŞİD , Rusya ve İran ile kaçak altın ticaretini saymıyorum bile, Tiran’ın kirli ticari işleri öyle kolay yamanacak cinsten değiller. Twitter fenomeni Fuat Avni, Tiran’ın neden yargılanacağını yazdığı şu tweetlerle, anlayana elbette 8 ay önce şöyle izah etmişti, şahsen bu rakamları abarttığını hiç sanmıyorum.
“Yüzyılın yolsuzluğunun boyutu 247 milyar tl. Türkiye’nin nüfusu 75 milyon. Yolsuzluğun kişi başına maliyeti 3221 tl. Yüzyılın yolsuzluğunun boyutu 247 milyar tl. 2012 sağlık yatırımı 3.5 milyar tl. Bu parayla 70 kat fazla sağlık yatırımı yapılırdı.

Yüzyılın yolsuzluğunun boyutu 247 milyar tl. Aile sigortasının maliyeti 7,5 milyar tl. Bu parayla 32 yıl boyunca aile sigortası ödenir.
Yüzyılın yolsuzluğunun boyutu 247 milyar tl. Türkiye’de 9,5 milyon emekli var. Bu parayla hepsine 25 bin tl ikramiye verilir.
Yüzyılın yolsuzluğunun boyutu 247 milyar tl. 11 milyon 454 bin kişi yoksulluk sınırının altında. Bu parayla yoksullara 21 bin lira dağıtılır.
Yüzyılın yolsuzluğunun boyutu 247 milyar tl. Türkiye’de 12,5 milyon genç varBu parayla 2 yıl boyunca gençlere aylık 800 tl maaş verilir
Yüzyılın yolsuzluğunun boyutu 247 milyar tl. En pahalı devlet yurdu 201 tl. Bu parayla 3 milyon öğrenciye 30 yıl yurt hizmeti verilir.
Yüzyılın yolsuzluğunun boyutu 247 milyar tl. Bir okul yapmanın maliyeti 5 milyon tl. Bu parayla 49.400 tane okul yapılır.
Yüzyılın yolsuzluğunun boyutu 247 milyar tl. 400 yataklı hastane maliyeti 100 milyon tl. Bu parayla 400 yataklı 2.470 tane hastene yapılır.
Yüzyılın yolsuzluğunun boyutu 247 milyar tl. Türkiye’de 1 milyon 435 bin iş yeri var. Bu parayla her işyerine 170 bin tl kredi verilir.
Yüzyılın yolsuzluğunun boyutu 247 milyar tl. Türkiyede 125 bin küçük işletme var. Bu parayla hepsine yaklaşık 2 milyon tl dağıtılır.
Yüzyılın yolsuzluğunun boyutu 247 milyar tl. Bu parayla Türkiye’nin kökü kazınır, Beyefendi twiter’in kökünü kazımış çok mu?
Yüzyılın yolsuzluğunda 247 milyar lira vurgun yapanlar zavallı, fakir halkın oyunu 300 liraya satın alacaklar. Allah Kadir-i Mutlak.”

BAKALIM BU ÇİRKEF İLİŞKİLER TÜRKİYE’Yİ HANGİ BADİRELERE SEVK EDECEK! Tiran, umarım ülkeyi dolduruşa getirip bir Suriye savaşı macerasına sokmaz. Zira yolsuzluk ve rüşvet suçlarından hesap vermemek için son bir yıldır ülkeyi kasıp kavurdu. Hitler’de güç zehirlenmesi yaşadığında kamuoyu fark etmesin diye arka arkaya Avrupa ülkelerine anlamsız savaşlar açtı. Almanlar, ülkenin uçuruma sürüklendiğini Hitler’in ele geçirdiği kara proproganda yapan devlet medyası nedeniyle göremedi. Bir çağrışım yaptı mı? Giyotinler indiğinde Tiran’ın yerinde olmak istemezdim. Tiranizm’in sonu, Hitler’in, Saddam’ın, Kaddafi’nin, Udi Amin’in, Charles Taylor’ın sonu gibi hazindir.

logo2

Clip to Evernote
3 Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇEVİRİ: Arif Onur Hangişi